Nowy numer 25/2018 Archiwum

Na cesarskim szlaku

Piotr Roman, prezydent Bolesławca, otrzymał tytuł wiceprezydenta Federacji Miast Napoleońskich, przyznany mu przez walne zgromadzenie tej organizacji. Jednocześnie Bolesławiec stał się siedzibą Lokalnego Komitetu Sterującego Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich.

Prezydencja przewidziana jest dla każdego z krajów tworzących Federację. Tytuł ten otrzymały już m. in. samorządy Jeny w Niemczech, Waterloo w Belgii czy Vittoria we Włoszech. Rolą Lokalnych Komitetów Sterujących w każdym z krajów należących do Federacji Miast Napoleońskich jest organizacja oficjalnego szlaku o nazwie Destination Napoleon. Szlak otrzymał certyfikat Rady Europy jako Europejski Szlak Kulturowy.

Federacja realizuje projekty z dziedziny urbanistyki, rozwoju lokalnego oraz rozwoju zasad używania marki Destination Napoleon przez lokalnych prywatne i publiczne stowarzyszenia i organizacje. Funkcja dla prezydenta Bolesławca została nadana podczas walnego zgromadzenia Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich w chorwackim mieście Orebić. Bolesławiec ma ścisłe związki historyczne z epoką napoleońską.

Na wiosnę 1813 roku Napoleon Bonaparte wraz ze swoją Wielką Armią, zdziesiątkowaną w Rosji, wycofywał się przez Dolny Śląsk na zachód. W ślad za nim postępował głównodowodzący armią rosyjską, feldmarszałek Michał Kutuzow, pogromca Bonapartego i współautor strategii przeciwko Wielkiej Armii. Kutuzow zmarł nagle pod koniec kwietnia 1813 roku w Bolesławcu.

Obecnie Europejska Federacja Miast Napoleońskich, kierowana przez prezydenta Charlesa Bonaparte, zrzesza 60 miast z 13 krajów w całej Europie (od Portugalii po Rosję). Federacja zarządzana jest przez 13 lokalnych komitetów pilotażowych (Niemcy-Czechy, Walonia, Hiszpania-Portugalia, Włochy, Polska, Rosja-Białoruś, Chorwacja, Grecja i 5 komitetów we Francji). Działania Europejskiej Federacji Miast Napoleońskich wspiera międzynarodowy komitet naukowy. 
 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma