Stowarzyszenie "Meetingpoint Music Messiaen" zaprasza młodzież w wieku od 14-18 lat na polsko-niemieckie warsztaty historyczne poświęcone tematyce byłego niemieckiego obozu dla jeńców wojennych Stalag VIII A.
Jak informuje Natalia Kozik ze stowarzyszenia, pierwsze warsztaty rozpoczną się 29 września (piątek) o godz. 17 w Europejskim Centrum Edukacyjno-Kulturalnym "Meetingpoint Music Messiaen".
- Jest to wyjątkowa okazja, żeby młodzi ludzie mogli pogłębić swoją wiedzę historyczną - uważa. - Co więcej, ich uczestnicy, po wzięciu udziału w pierwszym spotkaniu, będą mieli szansę przygotować i poprowadzić kolejne warsztaty dla swoich rówieśników. Później młodzi eksperci spotkają się ze świadkami historii Stalagu VIII A, z którymi przeprowadzą i udokumentują profesjonalny wywiad - informuje.
Termin przyjmowania zgłoszeń mija na tydzień przed rozpoczęciem warsztatów, czyli w piątek 23 września. Zgłoszenia można wysyłać mailowo na adres: history@themusicpoint.net lub telefonicznie: +49 (0) 3581661269 (od wtorku do czwartku w godz. 10-16). Jak zapewniają organizatorzy, kolejne spotkania będą się odbywały regularnie dwa razy w miesiącu do końca tego roku. Projekt realizowany jest przez Stowarzyszenie "Meetingpoint Music Messiaen" przy wsparciu Fundacji "Kulturraum Oberlausitz-Niederschlesien" oraz Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Stalag VIII powstał w sierpniu 1939 r. na przedmieściach Goerlitz (dziś Zgorzelca). W pierwszym okresie Polacy stanowili większość wśród 10 tys. więźniów. W następnych latach trafiło tu 20 tys. Belgów i Francuzów, a w styczniu 1942 r. - pierwszy transport jeńców radzieckich. Jesienią 1943 r. w Stalagu pojawili się jeńcy brytyjscy, Nowozelandczycy, Australijczycy i Południowoafrykanie. Po obaleniu Mussoliniego internowano tu ponad 6 tys. żołnierzy włoskich. W 1944 r. do obozu trafili powstańcy warszawscy. Ostatnimi transportami w styczniu 1945 r. do Stalagu VIII A trafiło 1800 Amerykanów, przewiezionych z innych obozów.