Księża z diecezji poznali kilka ciekawych informacji.
Księża z całej diecezji przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego spotykają się na tzw. rejonówkach, czyli rejonowych spotkaniach, podczas których przekazywane są im bieżące informacje o pracy duszpasterskiej ale także są ciekawe wykłady formacyjne, pastoralne bądź o życiu duchowym. Tym razem kapłani usłyszeli z ust bp. Damiana Bryla o doświadczeniach archidiecezji poznańskiej w katechizacji osób dorosłych.
Katechizacja osób dorosłych jest o tyle istotna, że jak twierdzi bp Damian Bryl, zgodnie z diagnozą postawioną w jednej z książek bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ludzie wierzący muszą odnaleźć się w świecie który jest zdechrystianizowany, zsekularyzowany, w którym chrześcijaństwo ulega ideologizacji a rodziny w swojej słabości nie potrafią przekazywać wiary dzieciom. Odpowiedzią na to może być odpowiednia katechizacja osób dorosłych.
- Myśmy w naszej archidiecezji od kilku lat pracowali nad tym, jak katechizować dorosłych. Bo siłą rzeczy skupiliśmy się nad katechezą dzieci i młodzieży, ale trochę nam brakuje pracy z dorosłymi. Widzimy potrzebę takiej katechezy, bo świat w którym żyjemy jest coraz bardziej wymagający od wierzących. Jest w nim coraz mniej chrześcijański w swoim duchu, chociaż wydawać się może, że w pewnych gestach jest chrześcijański, o tyle w swojej mentalności już nie - mówił biskup Damian Bryl. - Widzimy braki w formacji chrześcijańskiej osób dorosłych. A oni w swoich środowiskach pragną świadczyć o swojej wierze, ale często brakuje im po prostu na to argumentów. Wielu mamy takich, którzy pragną pogłębiani, pragną mocniej bardziej wejść w głębszą relację z Jezusem. W naszej diecezji kilka lat temu robiono badania statystyczne. Około 19% wierzących, zdeklarowało się jako głęboko wierzący i pragnący pogłębienia swojej wiary. To jest bardzo duża grupa ludzi, dla których wiara jest czymś ważnym - mówił hierarcha.
Biskup odwołał się w swoim przemówieniu do dokumentu wypracowanego przez archidiecezję poznańską, która poukładał katechizację począwszy od formacji katechistów (tych, którzy wspierają księży w parafiach) przez kursy dla osób niewierzących, oddalonych od wiary, praktykujących ale i tych, którzy pragną pogłębić wiarę.
W szczególny sposób w Poznaniu pracuje się w rodzicami oraz rodzicami chrzestnymi podczas przygotowania do przyjęcia tego sakramentu przez ich dziecko.
- Jest to przygotowanie pogłębione i rozszerzone, bo przecież jakieś i tak już się odbywało. Ale to pozwala katechizować ich, czyli nie tylko dać poznać Jezusa ale podprowadzić ich do trwałej relacji z nim - przekonywał biskup. - To o czym mówię jest oczywiście ciągle wprowadzane i to że już pracujemy nim od prawie dekady nie oznacza, że już wszystko się udało - mówił.
Szerzej o katechizacji można przeczytać w oryginalnym dokumencie archidiecezji poznańskiej (TUTAJ)