Zakończył się ceramiczny maraton w Bolesławcu. Przybyła rekordowa liczba wystawców. Świat ułożony na kształt biało-niebieskich kółek, zdominował umysły tysięcy odwiedzających.
Pięć (17-21.08) dni trwały w Bolesławcu Największe w Polsce targi ceramiczne. Dookoła ratusza rozłożyło się z towarem110 wystawców, w tym aż 21 z terenu powiatu bolesławieckiego, zrzeszonych w Bolesławieckim Bractwie Ceramicznym.
W tym czasie miasto odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy osób, niektóre z bardzo daleka. Tradycyjnymi już amatorami bolesławieckiej ceramiki są mieszkańcy Dalekiego Wschodu - Japończycy i Koreańczycy.
Podczas największych w Polsce targów można kupić ceramikę użytkową i artystyczną w bardzo dobrych cenach. Tylko jednego wyrobu ceramicznego, powstałego podczas święta, nie można było nabyć za żadne pieniądze.
Na placu przed bolesławiecką bazyliką ulepiono i wypalono największy dzban w Polsce. Powstawanie kilkunastometrowej wysokości dzieła Mateusza Grobelnego goście święta ceramiki mogli obserwować na żywo.
Autor, na co dzień związany z Bolesławieckim Ośrodkiem Kultury - Międzynarodowym Centrum Ceramiki, inspirował się dawnym „Garncem Joppego”, który przez długi czas był zabytkiem i symbolem miasta.
Dzban Grobelnego miał za zadanie podkreślać charakter Bolesławca - jego szkliwo miało barwę białą i kobaltową, kolory charakteryzujące tutejszą ceramikę.
Bolesławiec jest miastem o kilkusetletniej tradycji ceramicznej. Wyroby z gliny zaczęli tu wyrabiać masowo już w średniowieczu, zaopatrując okoliczne grody i osady.