Goście naszej diecezji zmierzający na Światowe Dni Młodzieźy, modlili się w Krzeszowie. Eucharystii przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.
Młodzież z całego świata wypełniła bazylikę pw. Matki Bożej Łaskawej do ostatniego miejsca. Zajęte były także wszystkie empory otaczające wnętrze światyni.
Słychać było wielojęzyczne rozmowy i modlitwy. Nad głowami pielgrzymów powiewały narodowe flagi. Zanim rozpoczęła się Eucharystia większość spojrzeń i obiektywów skierowanych była ku górze, na genialne malowidła Michała Willmanna.
Zachwyt architekturą barokowej perły budownictwa sakralnego udzielał się wszystkim dzisiejszym pielgrzymom.
Msza św. dla gości naszej diecezji, zmierzających na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie, odbyła się w dniu wspomnienia św. Marii Magdaleny, po raz pierwszy celebrowanego jako świeto liturgiczne. Do postaci tej świetej nawiązał w swojej homilii bp Zbigniew Kiernikowski.
Ordynariusz legnicki mówił także o Krzeszowie jako miejscu kilkusetletniego kultu Matki Bożej Łaskawej oraz podkreślał wagę spotkania się w tym miejscu młodzieży katolickiej z całego świata.
W koncelebrze wzieli udział bp Marek Mendyk, diecezjalny biskup pomocniczy, oraz dziesiątki prezbiterów diecezjalnych oraz kapłanów zza granicy. Eucharystia sprawowana była po łacinie. Towarzyszył jej chór i orkiestra Diakonii Muzycznem ŚDM.
Komentując wizytę młodych pielgrzymów w Krzeszowie bp Marek Mendyk zwrócił uwagę, że możliwość odbywania się Światowych Dni Młodzieży w naszym kraju jest wielką łaską, która powinna owocować później w codziennym życiu.
- Składam najlepsze życzenia i podziękowania tej młodzieży, która przybyła dzisiaj do Krzeszowa oraz tym, którzy pomogli nam zorganizować to wydarzenie. Zapraszam wszystkich, aby wzięli udział w tym wielkim wydarzeniu, jakim są Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Nie wiemy, czy uda nam się jeszcze kiedyś przeżyć coś podobnego - mówił po Mszy św. bp Marek Mendyk.
W programie dzisiejszej wizyty młodzieży ŚDM znalazł sie jeszcze wspólny posiłek na placu przed bazyliką, a po nim zwiedzanie najpiekniejszej perły baroku - pocysterskiego założenia klasztornego w Krzeszowie.