Stolica Apostolska zgodziła się, by św. Maria Magdalena patronowała Lubaniowi.
To już pewne - po dwóch latach starań z Watykanu przyszła dobra wiadomość. Wniosek Rady Miasta, poparty 97,2 proc. głosów "za" w gminnym referendum, a przedłożony przez Stowarzyszenie "Siódme Niebo", miejscowe parafie oraz Zgromadzenie Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty o przywrócenie miastu patronatu św. Marii Magdaleny uzyskał aprobatę.
Mówiono o tym na ostatniej sesji Rady Miasta Lubania. - Miło mi donieść, że w Watykanie, po bardzo krótkim czasie, bo niektóre gminy czekają po kilka lat, nasz wniosek został rozpatrzony pozytywnie. Biskup legnicki otrzymał z Rzymu decyzję o nadaniu miastu Lubań patronki św. Marii Magdaleny - mówił Arkadiusz Słowiński, burmistrz miasta.
Ogłoszenie odbędzie się jednak dopiero za rok. - Uroczystości nadania patronatu zostały ustalone na 24 września 2017 roku. Czas dzielący nas od tej daty jest potrzebny, by mieszkańcy Lubania i okolic poznali raz jeszcze postać św. Marii Magdaleny. Planujemy organizować konkursy plastyczne, recytatorskie, wystawy sztuki o naszej patronce. Przygotowaniu od strony kulturalnej będzie towarzyszyło przygotowanie duchowe i religijne. W ramach 9-miesięcznej nowenny zostały zaplanowane katechezy, które będzie głosił bp Zbigniew Kiernikowski w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca od grudnia, zaczynając o godz. 19 w Ratuszu Miejskim w Lubaniu. W ten sposób chcemy pogłębić wiarę i dobrze przygotować się do tak ważnego wydarzenia - mówi nam s. Iwona Hałamuszka ze Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty.
Wniosek do Stolicy Apostolskiej był bardzo dobrze przygotowany i umotywowany. Wśród argumentów znalazły się m.in. fragmenty średniowiecznych kronik, w których możemy przeczytać, np. u kronikarza miejskiego z 1501 r., jak udający się z poselstwem do polskiego króla, ówczesnego władcy tych terenów, pokładali ufność m.in. we wstawiennictwu św. Marii Magdaleny. Cyt.: "Niech składa nadzieję w Bogu, w Świętym Krzyżu i św. Marii Magdalenie, miasta naszego patronce i orędowniczce, że będą nam pomocą, że naszemu miastu dobra przyczynią...". W innym miejscu niemieckie kroniki podają tak: "(...) podczas rozlicznych świąt kościelnych, szczególnie z okazji Bożego Ciała i imienin Patronki Miasta urządzano uroczyste procesje". Dowodzi to tezy, że przez wieki ta święta była uznawana za szczególną patronkę grodu.
Prawa miejskie Lubań otrzymał w 1220 roku, a od 1320 roku mają w nim swoją siedzibę siostry magdalenki. Za 4 lata przypadnie więc 700-lecie ich obecności. Warte podkreślenia jest to, że jest to jedyna instytucja, jaka przetrwała te wszystkie wieki. Zmieniali się władcy, zmieniały się dominujące religie, zmieniały się państwa i narody funkcjonujące w mieście, a zgromadzenie trwało. Obecnie znajduje się tutaj nawet jego dom generalny.