Nowy numer 13/2024 Archiwum

Posiedzenie (nie)kryzysowe

Organizatorzy "Dni w Diecezjach" ŚDM w metropolii wrocławskiej na spotkaniu u wojewody.

Tuż po Wielkanocy w Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele poszczególnych służb tworzących Zespół Zarządzania Kryzysowego m.in. Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej, a także szefostwo portu lotniczego czy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Zwołał je Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak. Wśród zaproszonych gości byli m.in. przedstawiciele komitetów organizacyjnych Światowych Dni Młodzieży w poszczególnych diecezjach metropolii wrocławskiej: diecezji legnickiej, diecezji świdnickiej oraz archidiecezji wrocławskiej.

- Zadzwoniono do mnie w Wielki Czwartek. To było więc już po atakach w Brukseli. To po niej w Polsce pojawiła się taka publiczna dyskusja na temat bezpieczeństwa podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Dlatego też i to spotkanie było trochę takim wstępem do rozmów o bezpieczeństwie podczas "Dni w Diecezjach" na terenie naszej metropolii. Chodziło o to, że Wojewoda chciał się dowiedzieć, jak funkcjonuje współpraca między poszczególnymi komendami służb a organizatorami w diecezjach. Podkreślano, że oni są do naszej dyspozycji. Wszystko ma służyć przyjeżdżającym pielgrzymom. Wojewoda potrzebował informacji czy nie ma jakichś problemów, czy nam pomagają np. pogotowie, straż czy policja.- mówi ks. Przemysław Superson, koordynator przygotowań w naszej diecezji.

Sylwia Jurgiel, rzecznik prasowy Wojewody Dolnośląskiego, na nasze pytanie czy to było posiedzenie przewidziane tylko na rozmowy o ŚDM, w lakonicznym komunikacie odpowiada, że zespół spotyka się od lat raz na kwartał lub częściej w zależności od sytuacji w regionie.

- Nie było to spotkanie dedykowane Światowym Dniom Młodzieży. Organizatorzy tego wydarzenia są zapraszani na każde posiedzenie zespołu. Służby omawiają sytuację i raportują na temat zbliżających się wydarzeń o dużym znaczeniu - pisze do nas Sylwia Jurgiel.

Pytanie o cele posiedzenia oraz rangę jaką w Urzędzie Wojewódzkim przypisują ŚDM jest o tyle interesująca, że na terenie naszej metropolii w połowie lipca pojawi się około 18 tysięcy pielgrzymów z całego świata. Będą oni mieszkać głównie u polskich rodzin. Programy "Dni w Diecezjach" przewidują udział tych wszystkich osób w modlitwach, nabożeństwach, wyjazdach turystycznych i pielgrzymkowych po całym Dolnym Śląsku. Szczytem naszego dolnośląskiego świętowania będzie wielkie spotkanie na wrocławskim Stadionie Miejskim, gdy tuż przed wyjazdem do Krakowa na centralne uroczystości ŚDM 2016, zjadą pielgrzymi z trzech dolnośląskich diecezji.

- Rozmowy dotyczyły oczywiście przygotowań do "Dni.." i odpowiedzi na pytania jakie one są już teraz zabezpieczone. Ustalaliśmy wstępnie gdzie będą momenty, gdy będzie trzeba bardziej niż normalnie pilnować czy też zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Chodzi oczywiście o wszelkiego rodzaju przejazdy autokarami, koleją czy miejsca większych spotkań modlitewnych - mówi ks. Przemysław Superson.

Ranga ŚDM na Dolnym Śląsku jest raczej obiektywnie oceniania w przez Wojewodę Dolnośląskiego bo mamy zapowiedź, że już w połowie kwietnia ma zostać powołany przy nim specjalny zespół poświęcony Światowym Dniom Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy