W Wielki Piątek we wszystkich kościołach przypomniano tajemnicę męki i śmierci na krzyżu Jezusa Chrystusa.
W katedrze legnickiej nabożeństwu przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki. Obecni byli także biksup senior Stefan Cichy oraz grono prezbiterów.
W Wielki Piątek nie odprawia się Mszy św. Liturgia męki Pańskiej składa się z 4 zasadniczych części: liturgii słowa, adoracji krzyża, Komunii św. oraz procesji z Najświętszym Sakramentem do grobu Pańskiego.
Liturgię słowa wyśpiewali chór i soliści Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Zanim nastąpiło odmówienie przez zgromadzonych modlitwy powszechnej, do wiernych zwrócił się bp Zbigniew.
- Byliśmy właśnie świadkami najbardziej życiodajnego opowiadania: wyroku, egzekucji, śmierci. Dokonanej po to - jak mówił sam Skazany - aby ludzie mieli życie. Musiało wypełnić się Pismo, aż do końca. Aż do "Pragnę" i "Wykonało się". My stajemy przed tą tajemnicą - jak to mówił Izajasz - zadziwieni, osłupieni. Bo przed naszymi oczyma zostało ukazane coś, o czym nigdy wcześniej nie opowiadano. To zostało opowiedziane po to, abyśmy pojmowali to, co jest całkowicie przekraczające nasze możliwości, nasze kalkulacje. Nasz sposób myślenia o życiu i o śmierci. Nasz sposób myślenia o wzajemnych relacjach. "Któż temu uwierzy, co usłyszeliśmy?". Ramię Pańskie się objawiło. Wszechmocny Bóg, przepełniony swą mocą, stanął w całkowitej niemocy, aby pokonać wszystkie fałszywe moce. Aby wytrącić broń, tak można powiedzieć, sposób działania szatana, który trzyma ludzi w niewoli, stale ich podsycając w tym, że mają użyć swojej mocy, swojej wiedzy, swoich racji. A tu stanął Ktoś, kto z tego wszystkiego zrezygnował i oddał się w ręce ludzi. Wyrósł jak młode drzewo i został w pełni sił ścięty. Ale to było w planach Bożych po to, abyśmy my - którzy fałszywie myślimy o życiu, którzy jesteśmy wewnętrznie oszukani - mogli otrzymać wskazanie. Co więcej - moc do tego, by iść właściwą drogą, by właściwie żyć. Wszyscy pobłądziliśmy jak owce. Każdy z nas zwrócił się ku swojej drodze. A tam obarczył Go cierpieniem z powodu nas. Ze względu na nas. Dla naszego dobra. Abyśmy przejrzeli. Dlatego prorok Daniel mówi: "Ten zmiażdżony cierpieniem stanie się Tym, komu zostaną w nagrodę przydzielone tłumy". I my też do tych należymy - na ile się do Niego zwracamy, na Niego chcemy patrzeć - mówił w katedrze bp Zbigniew.
Pół godziny wcześniej niż w katedrze liturgia męki Pańskiej rozpoczęła się w kościele pw. św. Tadeusza Apostoła w Legnicy. Liturgii przewodniczył bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.
Jutro Wielka Sobota - dzień trwania w oczekiwaniu. Tego dnia Kościół nie celebruje żadnej liturgii, poza liturgią godzin. W Wielką Sobotę bardzo ważna jest adoracja Chrystusa w Najświętszym Sakramencie, wystawionym w grobie Pańskim. Tego dnia kapłani poświęcą także pokarmy, przynoszone przez wiernych. Dopiero wieczorem w wielu kościołach rozpocznie się liturgia Wigilii Paschalnej.