Nowy numer 25/2018 Archiwum

Zbieg okoliczności na 1046 m n.p.m.

Symbole ŚDM dotarł na kilka chwil na Przełęcz Okraj, by jednać narody.

Po pożegnaniu w Kamiennej Górze symbole Światowych Dni Młodzieży miały trafić do Lubania w campusie Zgorzelec. W ostatnim momencie pojawiła się jednak myśl, by symbolicznie podkreślić 1050. rocznicę chrztu Polski.

Dobrym miejscem na modlitewne podziękowanie Bogu za dar chrztu świętego mogła być wizyta na przejściu granicznym na Przełęczy Okraj. Jest to dawne najwyżej położone drogowe przejście graniczne Polski, dzisiaj wewnętrzne UE, a znajduje się na wysokości aż 1046 m n.p.m.

- Symbole powinny docierać tam, gdzie są podziały. Tu jest podział między narodami, więc myślę, że dobrze że one tu trafił - mówią Martyna, Asia i Anita, wolontariuszki ŚDM. .

- Jestem bardzo szczęśliwy, że udało nam się tutaj pomodlić. To bardzo symboliczne, wymowne miejsce. Tutaj bierze początek wiele szlaków turystycznych i narciarskich. Taka jest idea krzyża, by trafiał on w różne miejsca. To też to spotkanie jest niejako w podzięce za chrzest, który przeszedł właśnie od Czechów. Jaki dziwny zbieg okoliczności że otrzymaliśmy od nich chrzest przed 1000 lat a dzisiaj spłacamy w pewien sposób dług, bo wielu księży z Polski dzisiaj pracuje w Czechach - mówił ks. Paweł Adres.

Wolontariusze ŚDM   Wolontariusze ŚDM Jędrzej Rams /Foto Gość Pogoda spłatała jednak wielkiego figla organizatorom spotkania, ponieważ nagłe załamanie pogody i bardzo duże opady śniegu sprawił, że bardzo ciężko było podjechać na Przełęcz nie tylko samochodom ciężarowym ale nawet busowi wożącymi symbole ŚDM.

- Piękna sceneria, chociaż nieco ekstremalna. Właśnie o to chodzi, bo wybieramy takie miejsca, gdzie krzyż nie jest obecny na co dzień. Taka jest idea bowiem idea peregrynacji. Docierają więc do domów dzieci, poprawczaków, marketów. By jednoczyć ludzi i przypominać, co mamy dzięki Jezusowi. W Czechach nie to chrześcijaństwo zanikło. Teraz się powoli odradza. Zważywszy na to się jednak spotkaliśmy myślę, że się jest nadzieja, że się odrodzi. Może po naszym spotkaniu coś się ruszy? - mówi Ewa Kociołek.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma