Siedmiu kleryków trzeciego roku legnickiego WSD otrzymało posługę lektoratu. - Lektor jest współpracownikiem biskupa - powiedział w homilii do wiernych bp Zbigniew Kiernikowski.
"Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj Słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich". Te słowa skierował bp Zbigniew Kiernikowski do siedmiu alumnów, którzy w niedzielę, 28 lutego, otrzymali posługę lektoratu.
Są to: Emilian Gwiżdż z par. pw. św. barbary w Lubinie, Mateusz Kaśków z par. pw. św. Jana Chrzciciela w Prochowicach, Tomasz Kliszcz z par. pw. Matki Bożej Częstochowskiej w Lubinie, Jarosław Kojder z par. pw. św. Jadwigi Śląskiej w Tomaszowie Bolesławieckim, Mateusz Nawrot z par. pw. Chrystusa Króla w Osieku, Szymon Opała z par. pw. Matki Bożej Częstoschowskiej w Rokitkach oraz Mateusz Palczak z par. pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach.
Od tej chwili ci seminarzyści trzeciego roku będą mieli prawo czytać Słowo Boże podczas liturgii. Zwracając się do nowych lektorów bp Zbigniew przypomniał, że lektor jest współpracownikiem biskupa w tej dziedzinie, która co prawda jest nie jedyną, ale ważną, i która spoczywa na biskupie jako jego zadanie: głosić Słowo Boże.
- Za chwilę otrzymacie podobną misje do tej, jaką miał Archanioł Gabriel. Bbrać księgę Słowa i tak z niej czytać, tak proklamować, żeby Ono docierało do człowieka - mówił. Biskup zwrócił uwagę, że to nie od lektorów zależy co się dalej ze Słowem stanie, ale mają wpływ na to, jak będą czytać. Jak Słowo przeżywać i jak o Nim świadczyć.
- Zostaniecie uprawnieni do tego, żeby się posługiwać księgą, która za chwilę otrzymacie. Czyńcie to z sercem wolnym od swego upodobania i swojej wizji. Gdy czytacie, powinniście wierzyć, że to się stanie. Dla dobra człowieka, dla dobra tego, komu głosisz.
Ty nie musisz zobaczyć, że to się stanie. Ale gdy czytasz, powinieneś wierzyć, że Ten, który jest Słowem, ma moc wypełnienia tego, co rozpoczął - powiedział.
Siedmiu alumnów od tej niedzieli będzie miało uprzywilejowane miejsce w zgromadzeniu liturgicznym. Jak wyjaśnia ks. dr Piotr Kot, uprzywilejowanie to polega na tym, że będą mogli jako pierwsi spośród zgromadzenia ogłaszać Słowo życia. Jednocześnie przypomniał, że są oni wezwani także do tego, aby tę prawdę w sobie przeżywać.
- Dlatego ta posługa jest włączona w drogę formacji seminaryjnej nie tylko jako sprawdzian technicznej umiejętności proklamowania Słowa Bożego, ale także tego, czy rzeczywiście pozwalają się "wciągnąć" Słowu. Czy Ono kształtuje ich serca i ich samych - dodał rektor.
We Mszy św. wzięli udział m. in. członkowie rodzin powołanych alumnów, przełożeni i brać seminaryjna oraz siostry zakonne. Oprawę muzyczną liturgii wspaniale wzbogacili czterej chórzyści seminaryjni, którym akompaniowały organy oraz duet skrzypiec.