W stolicy Dolnego Śląska zaplanowano na wiosnę pierwsze ogólnopolskie spotkanie przyjaciół camino. Ma odpowiedzieć na pytanie, czym jest i dokąd zmierza pielgrzymkowy ruch jakubowy w Polsce.
Na pomysł spotkania jako pierwszy wpadł ks. Piotr Roszak z Pracowni Szlaku św. Jakuba z Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. W ostatnich latach coraz częściej zgłaszane były bowiem propozycje zacieśnienia współpracy pomiędzy organizacjami, grupami i osobami zajmującymi się Drogą św. Jakuba w Polsce.
Powodem była troska o trwałe, jednakowe pojmowanie istoty camino. Jeśli "Parlament Jakubowy" odniósłby sukces, wzmocniłby się wizerunek tej drogi w Polsce, co bezpośrednio mogłoby mieć wpływ także na frekwencję na jakubowych szlakach.
- Celem spotkania miałoby być wspólne ustalanie kierunków i sposobu działań dla dobra pielgrzymów wyruszających na polskie camino - mówi Emil Mendyk, jeleniogórzanin, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce. - Takie próby były już podejmowane przeszłości, m.in. przez nasze stowarzyszenie, nigdy jednak nie doszły do skutku - mówi.
Zgłoszony przez ks. Piotra Roszaka pomysł “Parlamentu Jakubowego” był także poruszany m.in. w czasie wrześniowej, VIII Międzynarodowej Konferencji Naukowej “Droga św. Jakuba w Polsce - historia, teraźniejszość, przyszłość”, zorganizowanej w Krakowie.
W wyniku ogólnopolskiej, sprowokowanej m.in. tym wydarzeniem dyskusji, na 2 kwietnia tego roku zaplanowano we Wrocławiu inauguracyjne spotkanie tego forum, skupiającego przedstawicieli grup, osób, organizacji i instytucji zajmujących się camino w Polsce. Na miejsce tego spotkania wybrano Wrocław, stolicę naszej archidiecezji, a w tym roku także Europejską Stolicę Kultury.
Obecnie Pracownia Szlaku św. Jakuba Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Bractwo św. Jakuba Apostoła z Jakubowa oraz Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce nawiązują w tym celu kontakty z działającymi w całym kraju grupami i organizacjami.
- Zainteresowanych, do których nie dotrzemy bezpośrednio, a byliby zainteresowani włączeniem się we współpracę, serdecznie zapraszamy na to spotkanie - mówi E. Mendyk. Przez diecezję legnicką przebiega kilka ważnych Dróg św. Jakuba, w tym kilka lokalnych. Wszystkie zmierzają do Zgorzelca, gdzie szlak przechodzi w Oekumenische Pilgerweg.