Zdaniem biskupa, wzrasta zagrożenie uzależnieniami dzieci i młodzieży.
Bp Marek Mendyk był gościem Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy. Tematem jego wystąpienia było "Wychowanie katolickie dzisiaj. Zagrożenia współczesnego wychowania".
Biskup pomocniczy odniósł się m. in. do zagrożeń, jakie płyną z mediów. Zwrócił tez uwagę na wzrastające zagrożenie uzależnieniami dzieci i młodzieży, które w kontekście wychowania mają swoje szczególne uzasadnienie.
Sporo miejsca poświęcił także analizie pojęcia "wychowanie", które w różnych epokach i w różnych kontekstach historycznych zmieniało swoje znaczenie. Sam przyznał, że najbliższe są mu definicje opracowane przez Benedykta XVI oraz ks. prof. Józefa Majkę z wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego.
- Ksiądz profesor Majka powiedział, że wychowanie w swej istocie nie jest niczym innym, jak kształtowaniem człowieka. I to nie w sensie rozwoju człowieka jako gatunku, lecz w znaczeniu doskonalenia każdego człowieka we wszystkich dziedzinach jego życia i działalności, czyli kształtowaniem osoby ludzkiej. Z kolei papież Benedykt XVI w liście o pilnej potrzebie wychowania kierowanej do diecezji rzymskiej, mówił: "Wszystkim nam leży na sercu dobro osób, które kochamy, w szczególności naszych dzieci i dorastającej młodzieży. Nie możemy zatem nie zatroszczyć się o wychowanie nowych pokoleń. O to, by potrafiły odnaleźć się w życiu i rozróżniać dobro i zło. O ich zdrowie nie tylko fizyczne, ale także moralne. Wychowanie jednak nigdy nie było rzeczą łatwą, a dziś, jak się wydaje, staje się rzeczą niezwykle trudną" - cytował papieża bp Mendyk.
Zwrócił uwagę na termin "ponowoczesności", który jest niemalże synonimem upadku autorytetu rodziców. Przypomniał, że w przyszłym roku KEP będzie organizował VI Tydzień Wychowania Katolickiego.
- Jak przekonuje kard. Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego, ma to być wychowanie wg mentalności katolickiej. Wychowujące człowieka całościowo, integralnie w duchu tych wartości, przekazujące nie tylko wiedzę, ale także promujące określoną postawę - mówił bp Marek.
Miejscem, gdzie powinno dokonywać się tego typu wychowanie są szkoły katolickie, który w Polsce przybywa. Obecnie jest ich u nas 608, tym osiem na terenie diecezji legnickiej.
- Jest dobry klimat dla powstawania szkół katolickich. Trzeba pamiętać, że wychowanie katolickie koncentruje się na osobie ludzkiej, promuje godność, poczucie własnej wartości, pełny rozwój każdej osoby stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, przez Boga umiłowanej w sposób wyjątkowy - powiedział gość DLP '90.
Wykład bp. Marka miał w swojej treści jeszcze jeden ważny punkt. Dotyczył on ideologii gender. Jednak prelegent zrezygnował z jego szczegółowego omawiania, bo - jak zaznaczył - środowisko Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 zna doskonale jego zgubne skutki, orientuje się dobrze w temacie i nie ma potrzeby analizowania tego tematu.