- Obu jubileuszy nie można przeżywać powierzchownie, trzeba się zagłębić w ich istotę - powiedział bp Zbigniew Kiernikowski w auli legnickiego seminarium, gdzie odbyła się konferencja prasowa poświęcona rozpoczętemu Jubileuszowi Miłosierdzia Bożego oraz zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski.
- Miłosierdzie jest dominantą chrześcijańskiego życia. To, co się dzieje dzisiaj w Kościele w związku z Rokiem Miłosierdzia, jest wielką szansą aby ludzie wierzący pojęli, co znaczy przeżywać Miłosierdzie. Ale to także niebezpieczeństwo sprowadzenia tego wydarzenia do jego oznak zewnętrznych - zwracał uwagę bp Zbigniew Kiernikowski. Jako remedium na odejście od "happeningowej" formy przeżywania Roku Miłosierdzia wskazał odpowiednią formację.
- To wszystko będzie miało sens tylko w przypadku właściwie uformowanej myśli człowieka. Jeśli jej nie będzie, to grozi nam powrót do gestów, które redukują chrześcijaństwo do religijności, niekoniecznie związanej z wiarą - powiedział bp Zbigniew.
Ordynariusz legnicki odniósł się także do nadchodzącej 1050. rocznicy chrztu Polski. Podkreślił, że jest to wydarzenie ważne dla Kościoła w Polsce i polskiego narodu. Dlatego, zdaniem hierarchy, nie powinna ona skupiać się jedynie na przypominaniu przeszłości czy budowaniu pomników (w sensie mentalnym). Jego zdaniem należy bardziej skupić się na istocie samego chrztu i zadać sobie pytanie: czym jest dla nas ten sakrament?
- Mam wrażenie, że gdybyśmy dzisiaj zapytali o to Polaków chodzących do kościoła, większość z nich nie umiałaby na to pytanie odpowiedzieć w sposób pełny. Taka jest, niestety, moja bolesna konstatacja duszpasterska. Robimy rocznicę, a do końca nie wiemy, co obchodzimy - mówił bp Kiernikowski.
W konferencji udział wzięli także ks. dr Piotr Kot, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy, oraz ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego legnickiej kurii. Pierwszy nakreślił plan wydarzeń, jakie czekają nas w tym roku duszpasterskim. Wśród nich są propozycje refleksji teologicznej na temat istoty chrztu, przygotowane przez WSD.
- Zorganizowaliśmy w tym roku cykl wykładów otwartych o tematyce chrztu. Rozpoczął się on sesją naukową "Chrzest, dar niedoceniony?". Zaplanowaliśmy jeszcze wykłady w styczniu i marcu, oba poświęcone temu zagadnieniu. Zwieńczeniem tej refleksji teologicznej będzie listopadowe sympozjum, zorganizowane w szerszej formule, jednak cały czas skupiające się na zagadnieniu chrztu - poinformował ks. dr Kot.
Inną propozycją przygotowaną przez seminarium i wpisującą się zarówno w Rok Miłosierdzia jak i rocznicę chrztu Polski, będą rekolekcje w formie Triduum Paschalnego. Rekolekcje wygłosi m. in. bp Zbigniew Kiernikowski.
O planach Wydziału Duszpasterskiego na Jubileusz Miłosierdzia i chrztu Polski mówił ks. dr Wolański. Zwrócił uwagę, że Rok Miłosierdzia wiąże się z tzw. Bramami Świętymi. Pierwszą otworzył 8 grudnia papież Franciszek w bazylice św. Piotra. Takie drzwi będą także otwierane w wielu kościołach na całym świecie 13 grudnia. W naszej diecezji będzie ich osiem.
- Z Drzwiami Świętymi, czy też Bramami Miłosierdzia, związane będą pielgrzymki. Jesteśmy zachęcani, jako chrześcijanie, do przejścia jedną z tych Bram. Pielgrzymka taka symbolizuje naszą drogę do domu Ojca. Jej przekroczenie w Roku Miłosierdzia daj chrześcijaninowi szansę uzyskania odpustu zupełnego - przypomniał ks. dr Wolański.
Bramy Miłosierdzia otworzą się w najbliższą niedzielę w katedrze oraz w kościołach MB Królowej Polski w Polkowicach, św. Jana Bosko w Lubinie, św. Bonifacego w Zgorzelcu, bazylikach w Legnickim Polu, Jeleniej Górze, Krzeszowie i Bolesławcu.