Stare, nowe i najnowsze...

Ponad 300 obiektów z muzealnej kolekcji ceramicznej w Bolesławcu trafiło do muzeum w Legnicy. To głównie naczynia, od średniowiecznych do współczesnych.

Wystawa jest poświęcona historii bolesławieckiej ceramiki od wieku XV po wiek XXI.

Jak mówi Agata Bojanowska z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, na ekspozycji prezentowany jest zbór prawie 300 obiektów dobranych w taki sposób, by pokazać najważniejsze zjawiska, charakterystyczne formy i dekoracje typowe dla bolesławieckiej kamionki.

- Wielu zwiedzających jest zaskoczonych tak szerokim spektrum eksponowanych prac. Na wystawie zaprezentowano bowiem m.in. naczynia archeologiczne z XV-XVII w., dzbany i dzbanki do kawy pokryte szkliwem ziemnym i dekorowane jasnymi nakładkami, charakterystyczne dla bolesławieckiego garncarstwa XVIII-XIX w. oraz wybór naczyń z XX-XXI w., dekorowanych stempelkami - wymienia A. Bojanowska.

Oprócz tego na wystawie znalazły się także prace wybitnych współczesnych projektantów: Bronisława Wolanina i Janiny Bany-Kozłowskiej. Wystawa w legnickim Muzeum Miedzi to kolejna ekspozycja, której celem jest pokazanie piękna wyrobów kamionkowych wytwarzanych w Bolesławcu na przestrzeni stuleci.

W 2016 i 2017 r. zbiory te pojadą m.in do Muzeum Ziemi Puckiej im. Floriana Ceynowy w Pucku, Muzeum Lubuskim im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku. Ekspozycję w Muzeum Miedzi można oglądać do końca stycznia.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..