Wielcy znawcy i miłośnicy dzieł św. Hildegardy obradowali na Dolnym Śląsku.
Przez trzy dni w Legnicy panowała św. Hildegarda. W tutejszym Centrum Spotkań im. św. Jana Pawła II odbywał się międzynarodowy kongres jej duchowości. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób z Polski, z Niemiec, a nawet z Ameryki Północnej.
Wśród tematów poruszanych przez prelegentów można było usłyszeć m.in. o psychoterapii wg św. Hildegardy, układzie odpornościowym, kosmologii, antropologii i ziołach. Wśród wykładowców znaleźli się m.in. Alfreda Walkowska, prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce, dr Wighard Strehlow z Centrum św. Hildegardy w Allensbach w Niemczech czy też sam dr n. med. Michale Ptok, prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia św. Hildegardy w Szwajcarii.
- To nasz trzeci kongres. Jest to miejsce spotkania i rozmów, dzielenia się swoim odkrywaniem świętej z Bingen. Są to bardzo wartościowe rozmowy. A o randze kongresu świadczą prelegenci, którzy należą do ścisłej światowej czołówki znawców św. Hildegardy - mówi Jerzy Wawrzyniak z Łodzi, sekretarz Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce.
To był chyba najważniejszy gość całego spotkania - s. Hiltrud Gutjahr OSB, strażniczka relikwii św. Hildegardy Jędrzej Rams /Foto Gość Bardzo ciekawym spotkaniem był wykład s. Hiltrud Gutjahr OSB, strażniczki relikwii św. Hildegardy mieszkającej w klasztorze w Bingen. To była pierwsza jej wizyta w Polsce. Siostra opowiedziała o wizjach świętej Doktor Kościoła.
- Przesłanie św. Hildegardy zaczyna się od tego, że wszyscy znajdujemy się w świetlistym kręgu Boga. Człowiek doskonały odnajduje się cały w świetle Boga. I takim człowiekiem właśnie była Maryja. W tym samym świetle żyła też św. Hildegarda, która to światło poznała już w swoim dzieciństwie i nigdy go nie opuściła - mówiła benedyktynka.
Siostra opisywała poszczególne wizje świętej. Wśród nich te o nieskończoności Boga i jego relacji z człowiekiem i potrzebie wytrwania w świetlistym kręgu miłości Boga.
Obok samych wykładów był czas na Eucharystię, a także dzielenie się własnymi doświadczeniami z odkrywania wiedzy świętej z Bingen. A że rozszerza się zainteresowanie jej spuścizną, pokazują chociażby działania w diecezji legnickiej, m.in. wydawany kwartalnik czy działające pod egidą Diecezjalnego Centrum Edukacyjnego w Legnicy studium "Viriditas, studium kultury życia wg św. Hildegardy”.