Dbałość o katedrę jest niezmienna od czasów średniowiecza. Przypomniał o tym jej obecny proboszcz, dziekując Panu bogu i ludziom za wsparcie w tym wielkim dziele.
Pierwsza wzmianka o kościele św. Piotra Apostoła pochodzi z dokumentów datowanych na rok 1192. Początkowo była to niewielka drewniana świątynia.
W 1225 r. na jej miejscu zbudowano kościół z kamienia. Niestety, świątynia uległa najazdowi tatarskiemu z kwietnia 1241 r. Jednak ważny dla mieszkańców kościół szybko odbudowano.
Służył wiernym do pierwszej 1333 r., kiedy mistrz murarski Wilandus podjął się rozbudowy świątyni, wzorując ją na monumentalnej budowli kościoła św. Elżbiety we Wrocławiu.
Celem Wilandusa było sprawienie, aby kościołowi przyznano rangę bazyliki.
W 1338 r. wybuchł pożar, który zniszczył część dzieła Wilandusa. Rada miasta przeznaczyła wtedy znaczne fundusze na odbudowę i dalszą rozbudowę kościoła św. Piotra.
Prace więc kontynuowano i już 9 lat później biskup Wacław z Pogorzeli wyznaczył datę poświęcenia kościoła. Była nią niedziela, 20 września 1341 r. Wtedy kościół otrzymał drugiego patrona - św. Pawła. Także w niedzielę, ale 21 września 2015 roku, w 673 lata od pamiętnego poświęcenia kościoła przez biskupa Wacława, we wnętrzach świątyni spotkało się aż trzech biskupów.
Ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej przypomniał, jak wielkiemu wstawiennictwo Pana Boga i jak wielkiej ofiarności ludzi wymaga to, by "matka i głowa" kościołów diecezjalnych świeciła pełnym blaskiem Roman Tomczak /Foto Gość
Mszy św. przewodniczył bowiem bp Zbigniew Kiernikowski, ordynariusz legnicki. Do koncelebry stanęli m. in. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy, oraz bp Stefan Cichy - biskup-senior naszej diecezji. W prezbiterium zasiedli księża diecezjalni, ławy w nawach zapełnili zaś przedstawiciele parlamentu, lokalnego samorządu, bracia i siostry zakonne, członkowie organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz cała rzesza wiernych, głównie mieszkańców Legnicy.
Wszystkich obecnych w imieniu bp. Zbigniewa przywitał ks. Robert Kristman, proboszcz parafii katedralnej. Zwracając się do obecnych przypomniał burzliwe dzieje tego miejsca, jego budowniczych, donatorów i dobroczyńców. Nie tylko tych historycznych, także tych współczesnych.
- W dzisiejszą uroczystość wpisuje się szczególne dziękczynienie. Kontynuując dzieło, rozpoczęte przez mojego czcigodnego poprzednika, śp. ks. infułata Bochnaka, udało się z pomocą Bożą i ludzką odnowić ściany i sklepienie tej świątyni.
Uroczystej Mszy św. w rocznicę poświęcenia katedry przewodniczył ordynariusz legnicki, bp Zbigniew Kiernikowski Roman Tomczak /Foto Gość
Ile razy przystępowałem do jakichkolwiek remontów kościołów powierzonych mojej trosce, zaczynałem od modlitwy i od prośby o modlitwę do moich parafian. Tak też było tym razem. Różaniec otwierał nie tylko Bożą łaskawośc, ale także serca i kieszenie wielu dobroczyńców. Praca, którą udało się wykonać do zasługa wielu instytucji. (...)
Nie sposób zapomnieć o tych parafianach i nie tylko, którzy ze swoich ciężko zarobionych pieniędzy potrafili wspierać, i nadal to robią, ten kościół parafialny - podkreślał ks. Kristman. - Drodzy państwo! Tak jak wy ukochałem tę świątynię i serdecznie dziękuje wam za modlitwę i wszelkie dary materialne - dodał.
Proboszcz katedry, wyraźnie wzruszony, podziękował także za wsparcie biskupom legnickim a także m. in. kanclerzowi legnickiej kurii, dyrektorowi biura funduszy pomocowych diecezji legnickiej oraz diecezjalnemu i wojewódzkiemu konserwatorom zabytków. - Nie sposób tego wszystkiego nie powiedzieć i nie uwielbić Boga, który niech na tym świętym miejscu odbiera cześć i chwałę i uwielbienie - dodał ks. Robert Kristman.