Po wojnie do Legnicy i Zgorzelca trafiła duża grupa dzieci, uchodźców z ogarniętej wojną domową Macedonii. O ich losach opowiedzą na swoich scenach aktorzy z Legnicy i Skopje.
Legniccy aktorzy wrócili właśnie ze Skopje, gdzie odbyły się międzynarodowe warsztaty artystyczne. To wstęp do realizacji polsko-macedońskiego spektaklu „Przerwana odyseja”, którego premierę zaplanowano na wrzesień 2016 r.
W Skopje gościł także Jacek Głomb, dyrektor i reżyser teatru Modrzejewskiej w Legnicy, który zbiera materiały do polsko-macedońskiego projektu teatralnego poświęconego losom małych uchodźców z Grecji. Wiele z tych dzieci w latach 1946-1949 (okres wojny domowej w Grecji) znalazło schronienie w Polsce. Część trafiła na Dolny Śląsk, w tym do Legnicy, Wałbrzycha i Zgorzelca.
Na jutro (9 września) w Cafe Modjeska zaplanowano konferencję prasową dotyczącą współpracy Teatru Modrzejewskiej z Macedońskim Teatrem Narodowym w Skopje.
Wojna domowa w Grecji wybuchła pomiędzy wspierającymi króla i prawicę siłami rządowymi a komunistycznymi siłami Demokratycznego Wojska Grecji (DSE). Komunistów z DSE popierali lewicowi macedońscy partyzanci z Frontu Wyzwolenia, z greckiej prowincji Macedonia.
Wojna zakończyła się zwycięstwem sił rządowych. W jej wyniku na emigrację udało się ok. 65 tys. partyzantów i ich rodzin. Około 14 tys. emigrantów, w tym ponad 3 100 małych dzieci, trafiło do Polski.