Niepełnosprawni będą pielgrzymować do głównego sanktuarium maryjnego diecezji, Krzeszowa. Tam przyznane zostaną honorowe wyróżnienia "Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych".
Diecezjalną Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych zaplanowano na sobotę 5 września. Odbędzie się pod hasłem: "Z Maryją Królową Rodzin”. To już 16. spotkanie niepełnosprawnych u tronu krzeszowskiej Pani. Organizatorem pielgrzymki jest Caritas Diecezji Legnickiej.
- Wraz z diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych, bp. Markiem Mendykiem, serdecznie zapraszamy do udziału w tej pielgrzymce wszystkie działające w diecezji legnickiej grupy posługujące osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom oraz przyjaciołom - zachęca ks. dr Czesław Włodarczyk, dyrektor legnickiej Caritas.
W programie pielgrzymki znalazły się m.in. katecheza ks. Marka Bałwasa, program artystyczny i wspólna zabawa. Główny punkt pielgrzymki, uroczystą Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, zaplanowano na godz. 12. Eucharystii przewodniczyć będzie abp. Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.
Po Mszy św. odbędzie się uroczystość nadania 7 osobom honorowego tytułu "Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych" za rok 2015. Kapituła i Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej postanowiły wyróżnić:
Mariusza Kowalczyka – dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Od wielu lat wspiera środowisko osób niepełnosprawnych poprzez działania edukacyjne, angażując młodych wolontariuszy. Na szczególne zauważenie zasługuje jego praca wychowawcza z młodzieżą i włączanie jej do wszelkich inicjatyw związanych ze służbą na rzecz niepełnosprawnych i starszych. W chojnowskim środowisku osób niepełnosprawnych mówi się o nim, że jest bardzo otwarty, dyspozycyjny i ofiarny. Nie lubi robić niczego na pokaz. Dobry i serdeczny dla osób starszych i niepełnosprawnych.
Andrzeja Grzmielewicza – burmistrza Bogatyni, który swoimi decyzjami przyczynił się do znacznej poprawy warunków życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Dzięki jego zaangażowaniu w mieście i gminie Bogatynia działają różne grupy społeczne skierowane na pomoc niepełnosprawnym. Wspiera inicjatywy podejmowane przez środowisko osób niepełnosprawnych, zwłaszcza Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych, różnego rodzaju warsztaty i zawody sportowe z udziałem niepełnosprawnych.
Barbarę i Marcina Drabentów – jako małżonkowie bardzo ofiarnie włączają się w różnego typu pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawsze jest to pomoc bardzo dyskretna i bez szukania rozgłosu. Chętnie włączają się także w inicjatywy podejmowane przez środowisko osób niepełnosprawnych. Wspierają materialnie wiele pięknych inicjatyw.
Annę Kleszczyńską – pielęgniarkę w Ośrodku Zdrowia w Czerwonej Wodzie. Bardzo aktywnie i ofiarnie angażuje się w życie osób starszych i niepełnosprawnych. Od początku pielgrzymek niepełnosprawnych do Krzeszowa z ogromnym zaangażowaniem włącza się w pomoc osobom niepełnosprawnym udającym się do Krzeszowa. Dzięki jej zaangażowaniu osoby niepełnosprawne otwierają się na pogłębioną formację i rozwój życia duchowego. W środowisku osób niepełnosprawnych mówi się o niej, że jest osobą niezwykle ciepłą, taktowną, bardzo ofiarną, przykładem człowieka obowiązkowego i sumiennego.
Barbarę i Czesława Jacusiów – właścicieli firmy Transman-Bis w Jaczowie koło Głogowa. Małżonkowie czynnie angażują się i wspierają przedsięwzięcia oraz akcje o charakterze dobroczynnym i społecznym. Pan Czesław Jacuś jest pomysłodawcą i wykonawcą trasy do biegów narciarskich "Jakuszyce w Jaczowie 2010". Firma sponsoruje drużyny piłkarskie trampkarzy, juniorów i seniorów Klubu "Dragon Jaczów" działając na rzecz integracji przez sport osób o różnej sprawności fizycznej, w różnym wieku. Od lat pomaga w finansową w organizacji Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa, a także innych wydarzeń z udziałem osób niepełnosprawnych. Należy zaznaczyć, że od wielu lat systematycznie wspierają akcje i dzieła realizowane przez Akcję Katolicką Diecezji Legnickiej, szczególnie te integrujące środowiska osób niepełnosprawnych.
Od lat wielką aktywnością na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym wyróżniają się młodzi wolontariusze Roman Tomczak /Foto Gość