Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Szesnasty raz do Królowej Rodzin

Niepełnosprawni będą pielgrzymować do głównego sanktuarium maryjnego diecezji, Krzeszowa. Tam przyznane zostaną honorowe wyróżnienia "Przyjaciel Osób Niepełnosprawnych".

Diecezjalną Pielgrzymkę Osób Niepełnosprawnych zaplanowano na sobotę 5 września. Odbędzie się pod hasłem: "Z Maryją Królową Rodzin”. To już 16. spotkanie niepełnosprawnych u tronu krzeszowskiej Pani. Organizatorem pielgrzymki jest Caritas Diecezji Legnickiej.

- Wraz z diecezjalnym duszpasterzem osób niepełnosprawnych, bp. Markiem Mendykiem, serdecznie zapraszamy do udziału w tej pielgrzymce wszystkie działające w diecezji legnickiej grupy posługujące osobom niepełnosprawnym, ich rodzinom oraz przyjaciołom - zachęca ks. dr Czesław Włodarczyk, dyrektor legnickiej Caritas.

W programie pielgrzymki znalazły się m.in. katecheza ks. Marka Bałwasa, program artystyczny i wspólna zabawa. Główny punkt pielgrzymki, uroczystą Mszę św. w sanktuarium Matki Bożej Łaskawej, zaplanowano na godz. 12. Eucharystii przewodniczyć będzie abp. Zygmunt Zimowski, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia.

Po Mszy św. odbędzie się uroczystość nadania 7 osobom honorowego tytułu "Przyjaciela Osób Niepełnosprawnych" za rok 2015. Kapituła i Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej postanowiły wyróżnić:

Mariusza Kowalczyka – dyrektora Powiatowego Zespołu Szkół w Chojnowie. Od wielu lat wspiera środowisko osób niepełnosprawnych poprzez działania edukacyjne, angażując młodych wolontariuszy. Na szczególne zauważenie zasługuje jego praca wychowawcza z młodzieżą i włączanie jej do wszelkich inicjatyw związanych ze służbą na rzecz niepełnosprawnych i starszych. W chojnowskim środowisku osób niepełnosprawnych mówi się o nim, że jest bardzo otwarty, dyspozycyjny i ofiarny. Nie lubi robić niczego na pokaz. Dobry i serdeczny dla osób starszych i niepełnosprawnych.

Andrzeja Grzmielewicza – burmistrza Bogatyni, który swoimi decyzjami przyczynił się do znacznej poprawy warunków życia i funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Dzięki jego zaangażowaniu w mieście i gminie Bogatynia działają różne grupy społeczne skierowane na pomoc niepełnosprawnym. Wspiera inicjatywy podejmowane przez środowisko osób niepełnosprawnych, zwłaszcza Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych, różnego rodzaju warsztaty i zawody sportowe z udziałem niepełnosprawnych.

Barbarę i Marcina Drabentów – jako małżonkowie bardzo ofiarnie włączają się w różnego typu pomoc na rzecz osób niepełnosprawnych. Zawsze jest to pomoc bardzo dyskretna i bez szukania rozgłosu. Chętnie włączają się także w inicjatywy podejmowane przez środowisko osób niepełnosprawnych. Wspierają materialnie wiele pięknych inicjatyw.

Annę Kleszczyńską – pielęgniarkę w Ośrodku Zdrowia w Czerwonej Wodzie. Bardzo aktywnie i ofiarnie angażuje się w życie osób starszych i niepełnosprawnych. Od początku pielgrzymek niepełnosprawnych do Krzeszowa z ogromnym zaangażowaniem włącza się w pomoc osobom niepełnosprawnym udającym się do Krzeszowa. Dzięki jej zaangażowaniu osoby niepełnosprawne otwierają się na pogłębioną formację i rozwój życia duchowego. W środowisku osób niepełnosprawnych mówi się o niej, że jest osobą niezwykle ciepłą, taktowną, bardzo ofiarną, przykładem człowieka obowiązkowego i sumiennego.

Barbarę i Czesława Jacusiów – właścicieli firmy Transman-Bis w Jaczowie koło Głogowa. Małżonkowie czynnie angażują się i wspierają przedsięwzięcia oraz akcje o charakterze dobroczynnym i społecznym. Pan Czesław Jacuś  jest pomysłodawcą i wykonawcą trasy do biegów narciarskich "Jakuszyce w Jaczowie 2010". Firma sponsoruje drużyny piłkarskie trampkarzy, juniorów i seniorów Klubu "Dragon Jaczów" działając na rzecz integracji przez sport osób o różnej sprawności fizycznej, w różnym wieku. Od lat pomaga w finansową w organizacji Pielgrzymki Osób Niepełnosprawnych do Krzeszowa, a także innych wydarzeń z udziałem osób niepełnosprawnych. Należy zaznaczyć, że od wielu lat systematycznie wspierają akcje i dzieła realizowane przez Akcję Katolicką Diecezji Legnickiej, szczególnie te integrujące środowiska osób niepełnosprawnych.

Szesnasty raz do Królowej Rodzin   Od lat wielką aktywnością na rzecz pomocy osobom niepełnosprawnym wyróżniają się młodzi wolontariusze Roman Tomczak /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy