Będzie wystawa pokazująca m.in. dramatyczne dzieje Lubina w czasach PRL. Najwięcej uwagi organizatorzy ekspozycji chcą poświęcić Zbrodni Lubińskiej.
Lubińskie starostwo poszukuje wszelkich pamiątek związanych z okresem od wprowadzenia stanu wojennego do końca PRL-u. Zebrane fotografie, wydawnictwa i dokumenty mają w przyszłości posłużyć do stworzenia wystawy tematycznej.
Stąd Adam Myrda, starosta lubiński, zachęca wszystkich mieszkańców miasta, aby podzielili się tym, co posiadają w swoich prywatnych zbiorach. – Działalność opozycyjna z czasów PRL i tragiczne wydarzenia lubińskie z sierpnia 1982 r. wymagają należytej pamięci i udokumentowania – uważa.
Chodzi głównie o upamiętnienie tzw. Zbrodni Lubińskiej, kiedy to milicja, tłumiąc pokojową manifestację w rocznicę porozumień sierpniowych, zamordowała trzech demonstrantów. Starostwo lubińskie jest już współorganizatorem podobnych akcji upamiętniających to wydarzenie.
Wspólnie ze związkowcami, organizacjami pozarządowymi i parafiami przygotowywano m.in. kolejne rocznice Zbrodni Lubińskiej, wydano okolicznościową monetę i zorganizowano konkursy historyczno-literackie. Teraz do tych inicjatyw ma dołączyć wystawa.
Pierwsze pamiątki do powstającej ekspozycji przekazał już Stanisław Śnieg, jeden z założycieli lubińskiej Solidarności. Starosta lubiński chce, aby wystawa została otwarta jeszcze podczas tych wakacji. Dlatego cały czas ponawia apel do mieszkańców o przynoszenie do starostwa kolejnych materiałów historycznych.