Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Masz pamiątki? Przynieś!

Będzie wystawa pokazująca m.in. dramatyczne dzieje Lubina w czasach PRL. Najwięcej uwagi organizatorzy ekspozycji chcą poświęcić Zbrodni Lubińskiej.

Lubińskie starostwo poszukuje wszelkich pamiątek związanych z okresem od wprowadzenia stanu wojennego do końca PRL-u. Zebrane fotografie, wydawnictwa i dokumenty mają w przyszłości posłużyć do stworzenia wystawy tematycznej.

Stąd Adam Myrda, starosta lubiński, zachęca wszystkich mieszkańców miasta, aby podzielili się tym, co posiadają w swoich prywatnych zbiorach. – Działalność opozycyjna z czasów PRL i tragiczne wydarzenia lubińskie z sierpnia 1982 r. wymagają należytej pamięci i udokumentowania – uważa.

Chodzi głównie o upamiętnienie tzw. Zbrodni Lubińskiej, kiedy to milicja, tłumiąc pokojową manifestację w rocznicę porozumień sierpniowych, zamordowała trzech demonstrantów. Starostwo lubińskie jest już współorganizatorem podobnych akcji upamiętniających to wydarzenie.

Wspólnie ze związkowcami, organizacjami pozarządowymi i parafiami przygotowywano m.in. kolejne rocznice Zbrodni Lubińskiej, wydano okolicznościową monetę i zorganizowano konkursy historyczno-literackie. Teraz do tych inicjatyw ma dołączyć wystawa.

Pierwsze pamiątki do powstającej ekspozycji przekazał już Stanisław Śnieg, jeden z założycieli lubińskiej Solidarności. Starosta lubiński chce, aby wystawa została otwarta jeszcze podczas tych wakacji. Dlatego cały czas ponawia apel do mieszkańców o przynoszenie do starostwa kolejnych materiałów historycznych.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma