Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Nowe Kazamaty w starym zabytku

Były zbór ewangelicki w Jędrzychowie nie jest już własnością kościelną. Przejęło go stowarzyszenie z Wierzbowej k. Chocianowa.

Decyzją biskupa legnickiego ruiny byłego zboru w Jędrzychowie aktem notarialnym darowizny przekazano Stowarzyszeniu Nowe Kazamaty. Poinformował o tym ks. Mariusz Szymański, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Sobinie. To właśnie ta wspólnota była dotąd formalnym właścicielem zabytku. Zanim obiekt znalazł nowego właściciela, staraniem parafian gruntownie uporządkowano jego otoczenie i zabezpieczono bryłę zboru przed osobami trzecimi. Nowy właściciel statutowo zajmuje się ratowaniem zabytkowych reliktów przeszłości.

Zarząd Stowarzyszenia Nowe Kazamaty zadeklarował urządzenie na terenie zabytku centrum kultury w postaci sali widowiskowo-koncertowej z możliwością organizowania tam galerii i wystaw sztuki. Przedstawiciele stowarzyszenia mają jeszcze w tym tygodniu odwiedzić Jędrzychów.

Dawny zbór ewangelicki powstał na fundamentach średniowiecznej warowni, zbudowanej przez Henryka I w 1319 r. W czasie wojny trzydziestoletniej zniszczony, potem przebudowany na zbór ewangelicki. Wolno stojąca wieża została dobudowana w 1884 r. Odrestaurowany na początku obecnego stulecia, II wojnie światowej zabytek popadał w ruinę.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma