Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nowe Kazamaty w starym zabytku

Były zbór ewangelicki w Jędrzychowie nie jest już własnością kościelną. Przejęło go stowarzyszenie z Wierzbowej k. Chocianowa.

Decyzją biskupa legnickiego ruiny byłego zboru w Jędrzychowie aktem notarialnym darowizny przekazano Stowarzyszeniu Nowe Kazamaty. Poinformował o tym ks. Mariusz Szymański, proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Sobinie. To właśnie ta wspólnota była dotąd formalnym właścicielem zabytku. Zanim obiekt znalazł nowego właściciela, staraniem parafian gruntownie uporządkowano jego otoczenie i zabezpieczono bryłę zboru przed osobami trzecimi. Nowy właściciel statutowo zajmuje się ratowaniem zabytkowych reliktów przeszłości.

Zarząd Stowarzyszenia Nowe Kazamaty zadeklarował urządzenie na terenie zabytku centrum kultury w postaci sali widowiskowo-koncertowej z możliwością organizowania tam galerii i wystaw sztuki. Przedstawiciele stowarzyszenia mają jeszcze w tym tygodniu odwiedzić Jędrzychów.

Dawny zbór ewangelicki powstał na fundamentach średniowiecznej warowni, zbudowanej przez Henryka I w 1319 r. W czasie wojny trzydziestoletniej zniszczony, potem przebudowany na zbór ewangelicki. Wolno stojąca wieża została dobudowana w 1884 r. Odrestaurowany na początku obecnego stulecia, II wojnie światowej zabytek popadał w ruinę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama