Święty papież obok św. Klemensa

Relikwie Jana Pawła II wprowadzono dziś uroczyście do katedry w Hradcu Králové. W ten sposób w sąsiedniej diecezji pamiętano o 10. rocznicy śmierci papieża Polaka i jego wizycie w tym mieście w 1997 r.

W Wielki Czwartek katedra pw. Ducha Świętego zapełniła się księżmi, wiernymi i mediami. Relikwiarz z krwią i włosami św. Jana Pawła II, wykonany przez artystę złotnika Pawła Šrytra, stanął w jednej z naw zabytkowej świątyni, w sąsiedztwie rzeźby św. Klemensa, głównego patrona diecezji Hradec Králové.

Uroczystościom w zastępstwie bp. Jana Vokála przewodniczył František Hladký, dziekan hradeckiej kapituły katedralnej. Katedra pw. Ducha Świętego jest jednym z niewielu miejsc w Czechach, które posiadają relikwie Jana Pawła II.

Stało się to za pośrednictwem kard. Stanisława Dziwisza, u którego bp Vokál wstawiał się o nie dla swojego Kościoła. Obecny ordynariusz czeskiej diecezji święcenia kapłańskie przyjął w 1989 r. właśnie z rąk Jana Pawła II. Relikwiarz zawiera także kosmyk włosów papieskich, podarowanych diecezji Hradec Králové przez Watykan.

- Bardzo się cieszymy, że relikwie tu trafiły, bo papież już tu kiedyś był i dlatego, że jego związek z naszą diecezją był bardzo silny - powiedział ks. Josef Socha, wikariusz generalny hradeckiej kurii. - Jako kardynał krakowski i biskup, w czasach komunizmu tajnie udzielał święceń wielu naszym księżom. Ryzykował on, ryzykowali oni. Jesteśmy mu wdzięczni za to, że tak troszczył się o czeski Kościół - dodał czeski duchowny.

Jan Paweł II odwiedził Hradec Králové w 1997 r. Była to jego ostatnia wizyta w Czechach. Jednym z powodów, dla których na trasie papieskiej wizyty znalazło się miasto nad Łabą i Orlicą, był jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Patron Czech urodził się w Libicach nad Cidlinou, na terenie dzisiejszej diecezji hradeckiej. Drugim powodem była chęć zobaczenia się z jego wieloletnim przyjacielem - biskupem Karlem Otčenáškiem, wtedy ordynariuszem diecezji Hradec Králové. Jan Paweł II spędził wtedy w Czechach trzy dni.

Dzisiejsza uroczystość odbyła się wśród wielkiego zainteresowania wiernych i mediów. Od rana aż do zakończenia Mszy św. wejścia na żywo relacjonowała czeska telewizja państwowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..