Urodzony w Świdnicy Emil Krebs władał biegle 68 językami. Po diecezji legnickiej podróżuje obecnie poświęcona mu ekspozycja zdjęć i dokumentów. Teraz można ją oglądać w Legnicy.
Na wystawę składa się kilkadziesiąt dokumentów, zdjęć i oryginalnych cytatów Krebsa z niemieckich zbiorów archiwalnych. Podczas legnickiego wernisażu wystawy gościem honorowym był Eck- hard Hoffmann, wnuk genialnego poligloty i pomysłodawca wystawy.
Nadał jej tytuł „U granic geniuszu”. Emil Krebs to prawdopodobnie jedyny człowiek na świecie, który swobodnie porozumiewał się w 68 różnych językach. Urodził się w Świebodzicach w 1867 roku. Jako 20-latek zdał celująco maturę w świdnickim gimnazjum ewangelickim. W tym czasie mówił już 12 językami. Zawodowo zajmował się m.in. opracowywaniem sposobów na szybkie uczenie się języków i tłumaczeniami. Pracował dla niemieckiego ministerstwa spraw zagranicznych i analizował naukowo język chiński w kilku jego narzeczach. Do chwili śmierci w 1930 r. zajmował się ponad 110 językami, z których w pełni opanował 68. W 1932 r. jego prywatna biblioteka, obejmująca dzieła w 111 językach świata, przeszła na własność Biblioteki Narodowej Stanów Zjednoczonych Ameryki. Wystawa poświęcona genialnemu poliglocie po raz pierwszy gości w Legnicy. Jak zauważa Edyta Łaborewicz, kierownik legnickiego oddziału Archiwum Narodowego we Wrocławiu, choć Krebs nie był szczególnie związany z Legnicą, do dziś pamięta się o nim jako jednym z najwybitniejszych Dolnoślązaków przełomu wieków XIX i XX. – Dzieło Krebsa odcisnęło piętno na naukach lingwistycznych całych pokoleń. Jego prace są analizowane i modyfikowane do dziś. To dobrze, że umiemy pamiętać o nim jako Dolnoślązaku – mówi. Ilustrowany slajdami wykład o swoim przodku zaprezentował w Legnicy Eckhard Hoffmann, od 6 lat badający przeszłość swojego genialnego krewnego. Wystawa „Emil Krebs. U granic geniuszu” po raz pierwszy prezentowana była dwa lata temu w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Świdnicy. Następnie powędrowała do Zamku Książ w Wałbrzychu oraz do Dzierżoniowa i Ząbkowic Śląskich. Na początku tego roku gościła we wnętrzach Archiwum Państwowego w Jeleniej Górze. Wystawę można oglądać do 23 kwietnia w legnickim oddziale wrocławskiego archiwum państwowego przy ul. Piłsudskiego 1.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się