Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Ciągle szukam ideału

Dziś w Bolesławcu medal "Gloria Artis" odebrała z rąk Ilony Antoniszyn-Klik jedna z najlepszych w Polsce projektantek ceramiki użytkowej, Janina Bany-Kozłowska. Artystka przyznała, że najważniejsze projekty ciągle są przed nią.

Ceramika bolesławiecka, a raczej jej charakterystyczne zdobnictwo i forma, znana jest na całym świecie. Można ją zobaczyć równie często na stołach Japończyków, Brazylijczyków czy Amerykanów, jak w produkcjach telewizyjnych, zdobiących stoły głównych bohaterów.

Sprawia to specyficzna i rozpoznawalna forma tych naczyń oraz ich niezwykła estetyka. Jedno i drugie jest w dużej części udziałem Janiny Bany-Kozłowskiej, która - jak sama przyznaje - stale czuje pokorę w stosunku do swojego zawodu.

- To jest świadomość, że każdy z zaprojektowanych przeze mnie przedmiotów jest potem wykonywany w codziennej pracy przez wielu ludzi - mówiła skromnie artystka.

Przyznała, że nigdy nie marzyła, że kiedyś zostanie uhonorowana tak prestiżowym odznaczeniem. Zaznaczyła, że nie zamierza spocząć na laurach. - Ciągle szukam ideału w swojej twórczości. To, co najlepsze w ceramice, ciągle jest jeszcze przede mną - powiedziała.

Ciągle szukam ideału   Jeden z serwisów zaprojektowanych przez Janinę Bany-Kozłowską Grzegorz Matoryn

Janina Bany-Kozłowska przyjechała do Bolesławca w 1974 r. Karierę w miejscowych zakładach ceramicznych rozpoczęła równo 30 lat temu. W tym czasie dopracowała się opinii jednego z najlepszych w Europie artystów projektujących ceramikę. Jest autorką ogromnej liczby projektów, za które wiele razy zbierała nagrody w konkursach i wystawach na całym świecie.

Na uroczystości przyznania jej medalu "Gloria Artis" obecni byli m.in. Ilona Antoniszyn-Klik, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Piotr Roman, prezydent Bolesławca, Jacek Subik, dyrektor Zakładów Ceramicznych "Bolesławiec", a także wielkie grono współpracowników artystki oraz jej rodzina i przyjaciele.

Medal Zasłużony Kulturze "Gloria Artis" jest przyznawany przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego od 1991 r. Nadaje się go osobom lub instytucjom wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Na awersie znajduje się wizerunek orła w koronie, na rewersie - twarz kobiety z wieńcem laurowym. Nad nią półkolisty napis "Gloria Artis".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy