Legnicki

nasze_nekropolie_2014_2.jpg

Bracia od św. Cyryla przejdź do galerii

W Modłej leżą obok siebie katolicy łacińscy i wschodni.

W naszej diecezji mieszkają potomkowie Ukraińców i Łemków, wysiedlonych z Bieszczad w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku. Trafili wówczas do m.in. Gromadki, Legnicy, Krzywej, Modły. Samych tylko Łemków przesiedlono około 30 tys. O ile oba narody różniły się od siebie wieloma szczegółami ale łączyła ich jedna wiara - Ukraińska cerkiew greckokatolicka.

Swoje cerkwie, miejsca modlitw, członkowie Kościoła greckokatolickiego mogą stawiać dopiero od 25 lat. Wcześniej nie mając swoich miejsc modlitwy korzystali ze świątyń rzymskokatolickich. Tak było chociażby z kościołem pw. św. Jacka w Legnicy czy też świątynią pw. Matki Bożej Różańcowej w Modłej, znajdującej się między Chojnowem a Gromadką w powiecie legnickim. Żeby skomplikować historię tej świątyni dodam tylko, że została ona wzniesiona w XVI wieku dla protestantów.

Na tamtejszym przylegającym do świątyni cmentarzu wielu grekokatolików zostało też pochowanych, o czym świadczą liczne groby z cyrylicą zamiast łacińskich liter.

« 1 »
oceń ten artykuł
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne

Najnowszy numer

GN 14/2025

6 kwietnia 2025

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Co przywraca pokój

Jest malownicza. Jest dziwna. Prowokuje do pytań. Rozbudza tęsknoty. Daje do myślenia. Inspiruje do rozliczeń. Budzi nadzieję. Łagodzi wewnętrzne rozdarcia. Leczy rany. Nadaje sens. Nawet gdyby bardzo się starać, nie da się wymienić wszystkich cech przypowieści o marnotrawnym synu z 15. rozdziału Łukaszowej Ewangelii.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu