Nowy numer 28/2018 Archiwum

Bracia od św. Cyryla przejdź do galerii

W Modłej leżą obok siebie katolicy łacińscy i wschodni.

W naszej diecezji mieszkają potomkowie Ukraińców i Łemków, wysiedlonych z Bieszczad w ramach akcji "Wisła" w 1947 roku. Trafili wówczas do m.in. Gromadki, Legnicy, Krzywej, Modły. Samych tylko Łemków przesiedlono około 30 tys. O ile oba narody różniły się od siebie wieloma szczegółami ale łączyła ich jedna wiara - Ukraińska cerkiew greckokatolicka.

Swoje cerkwie, miejsca modlitw, członkowie Kościoła greckokatolickiego mogą stawiać dopiero od 25 lat. Wcześniej nie mając swoich miejsc modlitwy korzystali ze świątyń rzymskokatolickich. Tak było chociażby z kościołem pw. św. Jacka w Legnicy czy też świątynią pw. Matki Bożej Różańcowej w Modłej, znajdującej się między Chojnowem a Gromadką w powiecie legnickim. Żeby skomplikować historię tej świątyni dodam tylko, że została ona wzniesiona w XVI wieku dla protestantów.

Na tamtejszym przylegającym do świątyni cmentarzu wielu grekokatolików zostało też pochowanych, o czym świadczą liczne groby z cyrylicą zamiast łacińskich liter.

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 28/2018

15 lipca 2018

ks. Adam Pawlaszczyk

Prawo narzędziem pokoju

Pytanie: „W Polsce na pierwszy rzut oka widoczny jest chaos związany z systemem sądowniczym. Gdzie szukać jego przyczyn?”.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie...

Tylko w Gościu