Legnicki

Blisko, najbliżej Boga przejdź do galerii

Góry to nie tyle piękno co przerażająca potęga. Ci, którzy są tu wypisani, doświadczyli ich siły.

Schodząc ze Śnieżki warto wybrać opcję zejścia Kotłem Łomniczki a tam na chwilę przystanąć przy ścianie z wmurowanymi tablicami pamiątkowymi dla tych, którzy zginęli w Karkonoszach.

Ten niezwykle oryginalny i pouczający przed siłą gór cmentarze powstał prawie 30 lat temu. W 1985 roku, po śmierci w Himalajach trzech jeleniogórskich himalaistów: Jerzego Pietkiewicza, Józefa Koniara i Juliana Ryznara, ich przyjaciele postanowili stworzyć miejsce pamięci. Wybrano Kocioła Łomniczki. Mimo pozwoleń od władz Karkonoskiego Parku Narodowego potajemnie wnoszono tam krzyż i pierwsze tablice. Mimo sprzeciwu ówczesnego wydziału ds. wyznań cmentarz pozostał.

Dzisiaj można znaleźć tablice poświęcone m.in. Wandzie Rutkiewicz, kl. Markowi Krzystkowi czy czeskim ratownikom, którzy zginęli niosąc pomoc turystom na Śnieżce.

Raz w roku ludzie gór spotykają się tuż przed listopadowymi uroczystościami i modlą się za kolegów. Podczas modlitwy odczytywana jest lista tych, którzy odeszli. Każdego roku jest ona dłuższa...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 21/2024

26 maja 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Nakarm tłum, to w Ciebie uwierzy

Coś w tym jest, że ludzie łakną cudów i wydaje im się, że po ich doświadczeniu mieliby o wiele mniej kłopotów nie tylko w praktykowaniu wiary, ale i w praktykowaniu cnotliwego życia.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu