Nowy numer 12/2023 Archiwum

Blisko, najbliżej Boga przejdź do galerii

Góry to nie tyle piękno co przerażająca potęga. Ci, którzy są tu wypisani, doświadczyli ich siły.

Schodząc ze Śnieżki warto wybrać opcję zejścia Kotłem Łomniczki a tam na chwilę przystanąć przy ścianie z wmurowanymi tablicami pamiątkowymi dla tych, którzy zginęli w Karkonoszach.

Ten niezwykle oryginalny i pouczający przed siłą gór cmentarze powstał prawie 30 lat temu. W 1985 roku, po śmierci w Himalajach trzech jeleniogórskich himalaistów: Jerzego Pietkiewicza, Józefa Koniara i Juliana Ryznara, ich przyjaciele postanowili stworzyć miejsce pamięci. Wybrano Kocioła Łomniczki. Mimo pozwoleń od władz Karkonoskiego Parku Narodowego potajemnie wnoszono tam krzyż i pierwsze tablice. Mimo sprzeciwu ówczesnego wydziału ds. wyznań cmentarz pozostał.

Dzisiaj można znaleźć tablice poświęcone m.in. Wandzie Rutkiewicz, kl. Markowi Krzystkowi czy czeskim ratownikom, którzy zginęli niosąc pomoc turystom na Śnieżce.

Raz w roku ludzie gór spotykają się tuż przed listopadowymi uroczystościami i modlą się za kolegów. Podczas modlitwy odczytywana jest lista tych, którzy odeszli. Każdego roku jest ona dłuższa...

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 12/2023

26 marca 2023

Wiara konsekwentna

Do zdjęć przyszło mu pozować wiele razy. Jeden z jego portretów wisi w siedzibie „Gościa Niedzielnego”. To ten w berecie, staromodnych okularach, które niedawno znów stały się modne.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu