Nowy numer 12/2023 Archiwum

Tu nie ma krzyży! przejdź do galerii

Kilkadziesiąt grobów i wszystkie ustawione w jednym kierunku. Przypadek?

W Legnicy znajduje się jedyny czynny żydowski cmentarz w diecezji legnickiej. Według języka jidysz nosi on nazwę kirkutu, pochodzącą od niemieckiego Kirchof. Po hebrajsku zwane są one bejt kwarot czyli dom grobów bądź bej t olam, czyli dom wieczności.

Warto wiedzieć, że Żydzi uważali cmentarz za miejsce rytualnie nieczyste, po opuszczeniu go należało umyć ręce (studnie i krany), nie wolno też nosić na cmentarzu tałesu i tefilin i czytać Tory.

W równych rzędach ustawione są groby a każdy z nich ma macewę, czyli tablicę. Ta inskrypcjami zwrócona powinna być ku wschodowi. Tam skąd przyjdzie Mesjasz. Zmarli byli grzebani głową ku wschodowi.

Nienaruszalność grobu to jedna z najważniejszych zasad judaizmu, obowiązuje nawet zakaz ekshumacji zwłok. Prochy przodków powinny w stanie nienaruszonym oczekiwać nadejścia Mesjasza, wtedy umarli zmartwychwstaną

Każda macewa posiada kilka informacji o pochowanym w tym miejscu człowieku. To co może zaskakiwać to dwujęzyczność napisów, ponieważ część jest wypisana po hebrajsku, a część po niemiecku. Drugą zaskakującą rzeczą są dziwne datowania. Dla przykładu na jedna osoba urodziła się w 5624, a zmarła w 1863 roku. Oczywiście pierwsza data wynika z tradycji judaistycznej, w której Żydzi odmierzają świat od stworzenia dodając do naszych lat kolejne 3760 z nich.

Ciekawostką jest też to, że pobożny Żyd szanuje powagę i spokój zmarłych i nigdy nie przyniesie na kirkut kwiatów. Jeżeli już to w rocznicę śmierci bliskich bądź przed świętem Rosz Ha-szana położy na macewie kamyki i zapalali świecę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 12/2023

Dziś

Wiara konsekwentna

Do zdjęć przyszło mu pozować wiele razy. Jeden z jego portretów wisi w siedzibie „Gościa Niedzielnego”. To ten w berecie, staromodnych okularach, które niedawno znów stały się modne.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu