Legnicki

Tu nie ma krzyży! przejdź do galerii

Kilkadziesiąt grobów i wszystkie ustawione w jednym kierunku. Przypadek?

W Legnicy znajduje się jedyny czynny żydowski cmentarz w diecezji legnickiej. Według języka jidysz nosi on nazwę kirkutu, pochodzącą od niemieckiego Kirchof. Po hebrajsku zwane są one bejt kwarot czyli dom grobów bądź bej t olam, czyli dom wieczności.

Warto wiedzieć, że Żydzi uważali cmentarz za miejsce rytualnie nieczyste, po opuszczeniu go należało umyć ręce (studnie i krany), nie wolno też nosić na cmentarzu tałesu i tefilin i czytać Tory.

W równych rzędach ustawione są groby a każdy z nich ma macewę, czyli tablicę. Ta inskrypcjami zwrócona powinna być ku wschodowi. Tam skąd przyjdzie Mesjasz. Zmarli byli grzebani głową ku wschodowi.

Nienaruszalność grobu to jedna z najważniejszych zasad judaizmu, obowiązuje nawet zakaz ekshumacji zwłok. Prochy przodków powinny w stanie nienaruszonym oczekiwać nadejścia Mesjasza, wtedy umarli zmartwychwstaną

Każda macewa posiada kilka informacji o pochowanym w tym miejscu człowieku. To co może zaskakiwać to dwujęzyczność napisów, ponieważ część jest wypisana po hebrajsku, a część po niemiecku. Drugą zaskakującą rzeczą są dziwne datowania. Dla przykładu na jedna osoba urodziła się w 5624, a zmarła w 1863 roku. Oczywiście pierwsza data wynika z tradycji judaistycznej, w której Żydzi odmierzają świat od stworzenia dodając do naszych lat kolejne 3760 z nich.

Ciekawostką jest też to, że pobożny Żyd szanuje powagę i spokój zmarłych i nigdy nie przyniesie na kirkut kwiatów. Jeżeli już to w rocznicę śmierci bliskich bądź przed świętem Rosz Ha-szana położy na macewie kamyki i zapalali świecę.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu