Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Pokornie o modlitwę proszę

Proboszczem w Dłużynie Dolnej był chyba najdłużej ze wszystkich swoich poprzedników. 9 kwietnia odszedł do Pana ks. kanonik Stanisław Bienia.

31 lat spędzonych „wśród swoich” - jak mawiał, odcisnęło swoje piętno także na wiernych, którym pasterzował.

Na jego pogrzebie obecne były nieprzebrane tłumy. Tak Dłużyna Dolna żegnała swojego proboszcza.

Śp. ks. kanonik Stanisław Bienia urodził się w parafii Bielany, w miejscowości Łęki, w archidiecezji krakowskiej. Ukończył gimnazjum w Oświęcimiu, prowadzone przez salezjanów. Do stanu duchownego przyjął go bp Karol Wojtyła. Wkrótce po święceniach opuścił Ziemię Krakowską i przeniósł się na Dolny Śląsk.

Najpierw posługiwał w Środzie Śląskiej, później we Wrocławiu i Legnicy. W 1974 r. skierowano go do Dłużyny Dolnej, gdzie zbudował świątynię. Po trzech latach został mianowany proboszczem nowej parafii.

W 2005 r. poprosił o wcześniejsze przejście na emeryturę ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Ostatnie lata życia spędził w Domu Księży Emerytów w Legnicy i ośrodku opiekuńczym Caritas w Jeleniej Górze.

W swoim testamencie napisał: „Bogu i ludziom bardzo dziękuję. Za wszystko przepraszam i pokornie o modlitwę proszę. Do spotkania się w niebie, pod sztandarem Chrystusa Króla. Króluj nam, Chryste!".

« 1 »
oceń artykuł
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Najnowszy numer

Nowy Numer 29/2018

22 lipca 2018

ks. Adam Pawlaszczyk

Punkt wyjścia

Pośród rozmaitych dociekań dotyczących współczesnego kryzysu wiary na czoło wysuwają się dwie interpretacje.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie...

Tylko w Gościu