Legnicki

Koń członkiem rodziny jest przejdź do galerii

W Kliczkowie znajduje się najbardziej oryginalny cmentarz tej części Europy.

W Polsce był pierwszy. No prawie, jeżeli uwzględnimy podobne budowle, które powstały na terenie ówczesnych Prus, a obecnie leżące w granicach Polski.

Otóż tuż przed II wojną światową właściciel dóbr w Kliczkowie (gm. Osiecznica) bardzo ubolewał nad stratą ukochanego konia, który zwał się Juno. Pan postanowił wystawić rumakowi nagrobek. W ten sposób narodził się zwyczaj wystawiania nagrobków padłym dworskim koniom oraz ukochanym psom.

Pierwsi osadnicy na Ziemiach Odzyskanych wspominają, że w latach 50. XX wieku mogło być na łące na pałacem nawet kilkanaście nagrobków.

Do dzisiaj przetrwały jedynie dwa. Na jednym wyryto w kamieniu cztery imiona: Johann, Friedrich, Georg i Hermann. Drugi przypomina klacz rycerską Zamku Kliczków, a wcześniej klacz wyścigową o imieniu Zacateca, która padła w 2010 roku.

To pierwszy, ale nie jedyny, jak podają praktycznie wszystkie źródła, cmentarz koni w Polsce. Drugi założono w słynnej stadninie w Janowie Podlaskim. Oczywiście nam bliżej jest do tych po drugiej stronie Nysy i Odry. Najbliższy taki cmentarz znajduje się w niemieckim Hamburgu.

Zwierzęce cmentarze można było przed wojną odnaleźć również w dobrach w Laskowicach pod Wrocławiem i Bożkowie w Kotlinie Kłodzkiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

GN 26/2024

30 czerwca 2024

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk Redaktor naczelny „Gościa Niedzielnego”, wicedyrektor Instytutu Gość Media. Święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. W latach 1998-2005 pracował w duszpasterstwie parafialnym, po czym podjął posługę w Sądzie Metropolitalnym w Katowicach. W latach 2012-2014 był kanclerzem Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Od 1.02.2014 r. pełnił funkcję oficjała Sądu Metropolitalnego. W 2010 r. obronił pracę doktorską na Wydziale Prawa Kanonicznego UKSW w Warszawie i uzyskał stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego.

Piotr łączy

Po raz kolejny mi się to przytrafiło za sprawą polskiego internetu. Po raz kolejny przez kilka sekund wahałem się, czy aby na pewno nie przeoczyłem ważnego dokumentu watykańskiego. Któregoś ranka, czytając tłusty tytuł na jednym z największych polskich informacyjnych portali, oniemiałem.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu