Nowy Numer 29/2018 Archiwum

KGHM będzie wiercić pod Puckiem

Miedziowy gigant wygrał wyścig o koncesję na poszukiwanie soli potasowych, srebra i złota. Do Ministerstwa Środowiska wpłynęły jeszcze wnioski z Mineralis, Polskiego Potasu i Darley Energy Poland, ale tylko na sól.

Wydaje się, że ministerstwo nie przewidziało, że wnioskodawców może być więcej, lub że będą chcieli poszukiwać różnych surowców na tym samym obszarze. Koncesję dla KGHM przyznano bowiem w sposób uznaniowy.

"W związku z brakiem możliwości udzielenia kilku podmiotom koncesji obejmującej ten sam obszar, wynikającym z obowiązujących przepisów, a także braku kompromisowego rozwiązania ze strony wnioskodawców, rozstrzygnięcie w omawianych sprawach zostało podjęte na podstawie analizy dokumentów zgromadzonych w postępowaniach i przeprowadzonego porównania poszczególnych wniosków pod względem zaprojektowanych prac geologicznych" - podało ministerstwo. Tego, które złoża mają pierwszeństwo przed innymi nie reguluje także nowe prawo górnicze. Jednak, jak poinformował "Puls Biznesu" na razie żaden z przegranych podmiotów nie chce komentować decyzji ministerstwa.

"Analiza porównawcza wniosków wskazała, że wniosek KGHM Polska Miedź S.A. w największym stopniu spełnia kryteria z uwagi na zaplanowany najszerszy zakres prac geologicznych w porównaniu z wnioskami konkurencyjnymi" czytamy na stronie resortu środowiska. Miedziowa spółka z Lubina będzie poszukiwała pod Puckiem złóż soli potasowo-magnezowych wraz z rudą miedzi i srebra oraz solą kamienną.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma