Inauguracja Sierra Gorda

Chilijska kopalnia, własność KGHM i japońskiej firmy Sumomito, uroczyście rozpoczęła działalność. Pierwszy transport 6 tys. ton koncentratu miedzi ma dotrzeć do japońskich hut w listopadzie.

- W ciągu ostatnich dziesięciu lat rynek miedzi ogromnie zyskał na znaczeniu - mówił podczas otwarcia kopalni Maciej Ściążko, dyrektor kopalni.
 
- Miedź wykorzystywana jest dosłownie wszędzie - od naszych domów po telefony komórkowe i samochody. Konsumpcja miedzi stale rośnie, co ma swoje odzwierciedlenie w jej cenie.
 
Kopalnia Sierra Gorda będzie zatem pełnić rolę niezwykle ważnego ogniwa w zapewnieniu podaży na globalny popyt na miedź i molibden - powiedział dyrektor Ściążko. 
 
Sierra Gorda to jeden z największych i najszybciej zrealizowanych projektów górniczych na świecie. Ulokowana jest na pustyni Atacama, największego zagłębia miedzi w Chile. W inauguracji kopalni udział wzięło ponad 600 gości. Stronę chilijską reprezentowała prezydent Michelle Bachelet. 
 
Inauguracja Sierra Gorda   Odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nadającej kopalni Sierra Gorda imię Ignacego Domeyki KGHM
W delegacji rządu polskiego byli Zdzisław Gawlik, sekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa, oraz Katarzyna Kacperczyk, podsekretarz stanu w polskim MSZ. 
 
W imieniu rządu Japonii wystąpił Norihiko Ishiguro, wiceminister ds. zagranicznych w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu.
 
Po okresie rozruchu, który zgodnie z harmonogramem ma się zakończyć na początku 2015 roku, Sierra Gorda będzie produkować rocznie około 120 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota. 
 
Prognozowana średnioroczna produkcja, uwzględniając uruchomienie drugiej fazy projektu, wyniesie około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..