Nowy numer 41/2019 Archiwum

Wykształcą i zatrudnią włókienników

Grupa kapitałowa Lubawa SA inwestuje w KSSEMP prawie 35 mln zł w przemysł lniarski. To powrót do tradycji włókienniczych w Kamiennej Górze.

W mieście znowu będą produkowane tkaniny i dzianiny, a Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących wykształci techników włókienników i operatorów maszyn włókienniczych. Miasto ma zyskać na nowo włókienniczy charakter.

To zupełnie jak 40 lat temu, kiedy w Kamiennej Górze zaczęto budować ogromną fabrykę przędzy lnianej. Przez dziesięciolecia zatrudnienie znajdowały to kolejne roczniki znakomitych fachowców. Po upadku fabryki wydawało się, że przemysł lniarski w Kamiennej Górze już nigdy się nie podniesie, a maszyny do produkcji dzianin i tkanin można będzie oglądać wyłącznie w miejscowym muzeum. Tak się na szczęście nie stało.

Dziś (22.09) w Muzeum Tkactwa prezes kamiennogórskiej strefy Iwona Krawczyk przyznała trzy kolejne zezwolenia na działalność, tym razem  w branży lniarskiej. Otrzymały je dwie spółki: Miranda 2 (dwa zezwolenia) i Miranda 3 (jedno zezwolenie). Obie wchodzą w skład grupy kapitałowej Lubawa SA Wartość trzech inwestycji, które zostaną zrealizowane w Kamiennej Górze, wyniesie do 34,5 mln zł. Docelowo zostanie utworzonych w obrębie grupy Lubawa SA sto nowych miejsc pracy. 

Wykształcą i zatrudnią włókienników   Eksponaty maszyn włókienniczych w Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze. Do dziś wydawało się, że tylko one będą świadczyć o lniarskiej tradycji miasta. Nowe inwestycje mają przywrócić dawne zawody Roman Tomczak /Foto Gość

- Dzięki współpracy z wieloma partnerami biznesowymi oraz jednostkami naukowymi, badawczymi w kraju i za granicą, grupa kapitałowa Lubawa SA dostarcza innowacyjne produkty najwyższej jakości, m.in. osłony balistyczne, łodzie dla ratownictwa, odzież ochronną - powiedziała dziś Iwona Krawczyk, prezes zarządu kamiennogórskiej strefy.

Kolejne inwestycje w kamiennogórskiej strefie będą ściśle powiązane z powstającym Strefowym Klastrem Edukacyjnym, dostosowującym szkolnictwo do potrzeb rynku. Dzięki niemu uczniowie zdobędą konkretny zawód, a pracodawca wykwalifikowanych pracowników.

Od początku roku zarząd kamiennogórskiej strefy ekonomicznej wydał łącznie 7 zezwoleń. Deklarowane nakłady to kwota rzędu 155,5 mln zł. Powstanie prawie 200 miejsc pracy, utrzymanych zostanie 510.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL