KGHM wszedł w wielki projekt współpracy uczelni technicznych z przedsiębiorstwami.
Projekt nazywa się Autostrada Technologii i Innowacyjności. Tworzy go łącznie 17 uczelni wyższych (m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), trzy duże firmy (KGHM, Tauron oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu) oraz dwa ośrodki badawcze (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Główny Instytut Górnictwa).
Założyciele chcą, aby taka współpraca przyniosła wymierne efekty tak uczelniom, jak i przedsiębiorstwom.
- Chcemy skonsolidować środowisko naukowe wokół ważnych dziedzin nauki, kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki. Będziemy tworzyć centra kompetencji, które będą działać na terenie całej Polski. Instytut to inicjatywa otwarta - mamy nadzieję, że grono partnerów będzie się powiększać – mówił profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Liczymy zwłaszcza na zainteresowanie przedsiębiorstw i specjalnych stref ekonomicznych. Będziemy działać w sieci, wspólnie ubiegać się o środki finansowe na realizację projektów, m.in. z programu Horyzont 2020. Podpisana dzisiaj umowa inwentaryzuje nasz potencjał naukowy, który zamierzamy wykorzystać w praktyce.
Współpraca będzie się odbywała w obrębie grup tematycznych. Jest też szansa, że współpraca pozwoli składać wspólne wnioski o dofinansowanie projektów badawczych rozwijających tak przedsiębiorstwa jak i uczelnie.
Wejście do Autostrady tak wielkiego przedsiębiorstwa jak KGHM Polska Miedź S.A. jest ogromnym atutem całego pomysłu.
- KGHM jest liderem innowacji. Jesteśmy zainteresowani innowacjami, a w szczególności ich późniejszym gospodarczym wykorzystywaniem. Dlatego aktywnie współtworzymy Instytut licząc na efekty w postaci dobrych projektów i rozwiązań, oczekiwanych w KGHM - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.