Nowy numer 44/2020 Archiwum

Holding w Autostradzie

KGHM wszedł w wielki projekt współpracy uczelni technicznych z przedsiębiorstwami.

Projekt nazywa się Autostrada Technologii i Innowacyjności. Tworzy go łącznie 17 uczelni wyższych (m.in. Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie), trzy duże firmy (KGHM, Tauron oraz Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu) oraz dwa ośrodki badawcze (Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla oraz Główny Instytut Górnictwa).

Założyciele chcą, aby taka współpraca przyniosła wymierne efekty tak uczelniom, jak i przedsiębiorstwom.

- Chcemy skonsolidować środowisko naukowe wokół ważnych dziedzin nauki, kluczowych z punktu widzenia rozwoju gospodarki. Będziemy tworzyć centra kompetencji, które będą działać na terenie całej Polski. Instytut to inicjatywa otwarta - mamy nadzieję, że grono partnerów będzie się powiększać – mówił profesor Tadeusz Więckowski, rektor Politechniki Wrocławskiej. - Liczymy zwłaszcza na zainteresowanie przedsiębiorstw i specjalnych stref ekonomicznych. Będziemy działać w sieci, wspólnie ubiegać się o środki finansowe na realizację projektów, m.in. z programu Horyzont 2020. Podpisana dzisiaj umowa inwentaryzuje nasz potencjał naukowy, który zamierzamy wykorzystać w praktyce.

Współpraca będzie się odbywała w obrębie grup tematycznych. Jest też szansa, że współpraca pozwoli składać wspólne wnioski o dofinansowanie projektów badawczych rozwijających tak przedsiębiorstwa jak i uczelnie.

Wejście do Autostrady tak wielkiego przedsiębiorstwa jak KGHM Polska Miedź S.A. jest ogromnym atutem całego pomysłu.

- KGHM jest liderem innowacji. Jesteśmy zainteresowani innowacjami, a w szczególności ich późniejszym gospodarczym wykorzystywaniem. Dlatego aktywnie współtworzymy Instytut licząc na efekty w postaci dobrych projektów i rozwiązań, oczekiwanych w KGHM - powiedział Herbert Wirth, prezes KGHM.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama