W Pisarzowicach pod Kamienną Górą zorganizowano obóz partyzancki. Mówiono o żołnierzach wyklętych, a dzieci mogły zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu.
W 1945 r. niedaleko Kamiennej Góry przemaszerowały oddziały Brygady Świętokrzyskiej, kierując się na Czechy. Jest o tym mowa m.in. w książce Elżbiety Cherezińskiej "Legion".
Właśnie ta książka stała się impulsem dla Rafała Czernigi, księgarza z Kamiennej Góry, do zajęcia się tematem jednej z najbardziej zapomnianych polskich formacji niepodległościowych ostatniej wojny. Nie bez znaczenia w podjęciu tej decyzji była malejąca liczba godzin przeznaczonych w szkołach na lekcje historii.
- Udało mi się namówić kilka innych osób - nauczycieli, historyków, regionalistów, i na jesieni ubiegłego roku zarejestrowaliśmy Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne - opowiada Rafał Czerniga.
Celem stowarzyszenia jest m.in. propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych, w tym informacji o losach Brygady Świętokrzyskiej. W sobotę 14 czerwca w Pisarzowicach po raz czwarty odbyło się spotkanie pn. Obóz Partyzancki.
W anturażu rozbitych namiotów, historycznej broni i mundurów noszonych przez członków stowarzyszenia, przedszkolaki i uczniowie podstawówek mogli zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu. Jak tłumaczy Rafał Czerniga, nazwa wzięła się z książki "Rycerze lasu", jednej z pierwszych, która podjęła tematykę żołnierzy wyklętych.
Aby zostać Małym Rycerzem Lasu, trzeba m.in. dobrze strzelać z pneumatycznej repliki broni Archiwum KSH-K
- Każdy, kto z sukcesem przejdzie przez test otrzymuje od nas potwierdzenie, że jest Małym Rycerzem Lasu. Zadanie polega m.in. na zjedzeniu bez skrzywienia plastra cytryny, wykonania testu z kartografii, umiejętności rozpoznania polskich znaków i symboli (na podstawie gry IPN), umiejętności radzenia sobie w lesie oraz udzielania pierwszej pomocy. Na koniec jest strzelnica, gdzie z replik historycznej broni strzela się plastikowymi kulkami do celu. W tym roku nazwę Małego Rycerza Lasu przyznaliśmy kilkudziesięciu młodym osobom - mówi Rafał Czerniga.
Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne od chwili swojego powstania organizuje prelekcje w szkołach i domach kultury. Zaprasza do Kamiennej Góry osoby znane ze swoich prawicowych przekonań i wiedzy historycznej.
Największą akcją stowarzyszenia był trwający kilka miesięcy konkurs dla dzieci "Nasze babcie, nasi dziadkowie". W jego efekcie do organizatorów wpłynęło wiele wartościowych prac, opowiadających o dziejach rodzin po wojnie osiadłych na terenie Ziemi Kamiennogórskiej.