GN 22/2020 Archiwum

Tędy przeszła Brygada Świętokrzyska

W Pisarzowicach pod Kamienną Górą zorganizowano obóz partyzancki. Mówiono o żołnierzach wyklętych, a dzieci mogły zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu.

W 1945 r. niedaleko Kamiennej Góry przemaszerowały oddziały Brygady Świętokrzyskiej, kierując się na Czechy. Jest o tym mowa m.in. w książce Elżbiety Cherezińskiej "Legion".

Właśnie ta książka stała się impulsem dla Rafała Czernigi, księgarza z Kamiennej Góry, do zajęcia się tematem jednej z najbardziej zapomnianych polskich formacji niepodległościowych ostatniej wojny. Nie bez znaczenia w podjęciu tej decyzji była malejąca liczba godzin przeznaczonych w szkołach na lekcje historii.

- Udało mi się namówić kilka innych osób - nauczycieli, historyków, regionalistów, i na jesieni ubiegłego roku zarejestrowaliśmy Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne - opowiada Rafał Czerniga.

Celem stowarzyszenia jest m.in. propagowanie wiedzy o żołnierzach wyklętych, w tym informacji o losach Brygady Świętokrzyskiej. W sobotę 14 czerwca w Pisarzowicach po raz czwarty odbyło się spotkanie pn. Obóz Partyzancki.

W anturażu rozbitych namiotów, historycznej broni i mundurów noszonych przez członków stowarzyszenia, przedszkolaki i uczniowie podstawówek mogli zdobyć sprawność Małego Rycerza Lasu. Jak tłumaczy Rafał Czerniga, nazwa wzięła się z książki "Rycerze lasu", jednej z pierwszych, która podjęła tematykę żołnierzy wyklętych.

Tędy przeszła Brygada Świętokrzyska   Aby zostać Małym Rycerzem Lasu, trzeba m.in. dobrze strzelać z pneumatycznej repliki broni Archiwum KSH-K

- Każdy, kto z sukcesem przejdzie przez test otrzymuje od nas potwierdzenie, że jest Małym Rycerzem Lasu. Zadanie polega m.in. na zjedzeniu bez skrzywienia plastra cytryny, wykonania testu z kartografii, umiejętności rozpoznania polskich znaków i symboli (na podstawie gry IPN), umiejętności radzenia sobie w lesie oraz udzielania pierwszej pomocy. Na koniec jest strzelnica, gdzie z replik historycznej broni strzela się plastikowymi kulkami do celu. W tym roku nazwę Małego Rycerza Lasu przyznaliśmy kilkudziesięciu młodym osobom - mówi Rafał Czerniga.

Kamiennogórskie Stowarzyszenie Historyczno-Kulturalne od chwili swojego powstania organizuje prelekcje w szkołach i domach kultury. Zaprasza do Kamiennej Góry osoby znane ze swoich prawicowych przekonań i wiedzy historycznej.

Największą akcją stowarzyszenia był trwający kilka miesięcy konkurs dla dzieci "Nasze babcie, nasi dziadkowie". W jego efekcie do organizatorów wpłynęło wiele wartościowych prac, opowiadających o dziejach rodzin po wojnie osiadłych na terenie Ziemi Kamiennogórskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama