Nowy numer 42/2020 Archiwum

Ks. Wojtyła, rowery i Karkonosze

We wrześniu 1956 r. ks. Karol Wojtyła z przyjaciółmi rozpoczął rowerowe zwiedzanie Karkonoszy. Przypomina o tym książka prezentowana w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bolesławcu.

- Bo wszystko naprawdę zaczęło się w Bolesławcu - zapewnia Janusz Skowroński, pisarz i publicysta, który wszystkie informacje na temat rowerowej wycieczki po Karkonoszach zebrał i opisał w swojej książce.

- Pięciodniowa wycieczka rowerowa, w której brał udział ks. Karol Wojtyła, rozpoczęła się 1 września 1956 r. w Bolesławcu. Dzień wcześniej wszyscy jej uczestnicy wysiedli na dworcu kolejowym,a następnego - wyruszyli w drogę.

Jako że jednym z członków tej grupy był dr Stanisław Rybicki, którego rodzice byli wcześniej w Świeradowie, który ich zachwycił, zdecydowano, że grupa odwiedzi i to miejsce - mówi. Trasa, którą wtedy pokonała grupa naukowców z Krakowa, a którą udokumentował Skowroński, nazywana jest obecnie Szlakiem Papieskim w Karkonoszach.

- Plan wycieczki uwzględniał zarówno uroki ziemi dolnośląskiej - przyrody, krajobrazu, jak też miejsca kultu, zabytki architektury sakralnej i świeckiej. Jan Paweł II wspominał o tej wyprawie bp. Tadeuszowi Rybakowi. Mówił, jak zdumiewały go wówczas dolnośląskie świątynie - ich liczba i piękno - podaje Janusz Skowroński.

W czwartek 3 kwietnia w Galerii "Format" w Bolesławcu odbyło się spotkanie poświęcone tamtym wydarzeniom. Przed południem Janusz Skowroński spotkał się z młodzieżą. Na godz. 17 zaplanowano spotkanie dla ogółu zainteresowanych. Spotkanie przygotowała Miejska Biblioteka Publiczna w Bolesławcu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.