Nowy numer 25/2018 Archiwum

Brak winy człowieka

Prokuratura umorzyła śledztwo ws. zeszłorocznego wypadku w kopalni KGHM w Rudnej.

Lubińska prokuratura badała przyczyny wypadku, do którego doszło 19 marca 2013 roku w kopalni miedzi ZG Rudna. Śledczy szukali winy osób odpowiedzialnych za bezpieczeństwo górników.

- Śledztwo doprowadziło do ustalenia, że do tąpnięcia nie doszło na skutek naruszenia przepisów i zasad techniki górniczej przez osoby odpowiedzialne za przestrzeganie w kopalni przepisów bhp. Jego powodem było dynamiczne i nietypowe, z uwagi na swoją siłę i zasięg, uaktywnienie się uskoku Rudnej Głównej. Tąpnięcie miało charakter samoistny i przy obecnym stanie wiedzy nie było możliwe do przewidzenia, pomimo prowadzonych pomiarów i obserwacji górotworu - mówi Liliana Łukasiewicz, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Przypomnijmy, że 19 marca zeszłego roku doszło do bardzo silnego wstrząsu. W rejonie najbardziej dotkniętym jego skutkami pracowało ponad 40 osób. 19 z nich zostało odciętych. Akcja ratunkowa trwała ponad 7 godzin. Na szczęście wszystkich górników udało się uratować.

Pierwsze tąpnięcia czyli nagłe i nie do przewidzenia rozprężenia skał w wydrążonych chodnikach nastąpiły kilka lat po uruchomieniu pierwszej kopalni miedzi. Nikt się tego nie spodziewał. Zaczęto więc próby z różnego rodzaju urządzeniami mierniczymi, które miały pomóc w uprzedzeniu miejsca i siły następnego tąpnięcia.

Niestety, do dzisiaj nikomu na świecie nie udało się stworzyć takiego urządzenia. Jedyną skuteczną obecnie metodą rozprężania górotworu są kontrolowane odstrzeliwania skał w wyznaczonych chodnikach. Zapewnia to uwolnienie skumulowanej tam energii.

Cykliczne odstrzały na pewno ocaliły niejedno górnicze życie, jednak, jak pokazuje tąpnięcie w „Rudnej”, nie można przewidzieć wszystkiego.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma