We wnętrzach pobernardyńskiego klasztoru ochotnicy uczyli się ostrzenia gęsich piór i posługiwania się nimi w kaligrafii. Zupełnie jak przed wiekami.
Zajęcia przygotowane przez Muzeum Regionalne w Jaworze przebiegały w dwóch trzydniowych turach. W sumie wzięło w nich udział kilkanaście osób. W programie znalazły się m.in.: wykład o rodzajach podłoży pisarskich, nauka czerpania papieru oraz nauka kaligrafii pismem gotyckim.
Na zajęciach zaprezentowano także unikatowe eksponaty skrywające tajemnice dawnego pisma. – Muzeum jaworskie, mieszczące się w średniowiecznej siedzibie bernardynów, posiada również w oryginalnych wnętrzach kościoła i klasztoru liczne inskrypcje, które należą do najciekawszych i niezbadanych do tej pory zabytków piśmiennictwa na Śląsku – zwraca uwagę Arkadiusz Muła z Muzeum Regionalnego w Jaworze. Do niezbadanych należą również liczne gmerki (znaki kamieniarskie) z kościoła klasztornego przy jaworskim muzeum. Powstałe w ostatniej dekadzie XV stulecia abstrakcyjne, zgeometryzowane symbole warsztatów kamieniarskich są prototypem dzisiejszych monogramów czy znaków firmowych. W jaworskiej placówce odbywają się przez cały rok szkolny lekcje muzealne poświęcone zbiorom regionalnym i historii Dolnego Śląska oraz warsztaty: piernikarskie, kaligrafii i tkackie. Muzeum ma w planach projekt przygotowywany wspólnie z Fundacją „Archeo” (pracownikami Muzeum Miedzi w Legnicy, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu i Muzeum w Chojnowie), którego tematem będzie pobyt Tatarów na ziemi jaworskiej. Badania obejmą m.in. poszukiwania rzeczywistego miejsca bitwy w 1241 r., która wg legendy miała miejsce w okolicach Legnickiego Pola. Pierwsze intrygujące tropy w tej sprawie już się pojawiły. – Aby ten temat spopularyzować, chcemy przeprowadzić zajęcia w terenie dla młodzieży gimnazjalnej, a także spotkania w jurtach mongolskich w Raczkowej pod Legnicą – zdradza Arkadiusz Muła. Temat badań będzie wiązał się także z postacią św. Jadwigi Śląskiej i obroną chrześcijańskiej Europy przed innowiercami.
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się