Na terenie całego Zagłębia Miedziowego pierwsze dały znać o sobie górnicze orkiestry. Budziły mieszkańców radosnym: Dziś Barbórka!
To obyczaj znany w tym regionie od wielu lat. Z samego rana, czasami jeszcze w półmroku, górnicze orkiestry raźno i głośno maszerują ulicami miast, dając sygnał do rozpoczęcia Barbórki – wielkiego święta wszystkich górników.
Niektóre z nich ustawiały się pod domami i mieszkaniami sztygarów i dyrektorów kopalń, budząc skocznymi marszami całą okolicę. Nie było jednak ani jednego miejsca, gdzie ktoś brałby im za złe tą górniczą, grudniową pobudkę. Inne orkiestry asystowały w tym czasie w porannych uroczystościach składania kwiatów i palenia zniczy pod pomnikami poświęconymi górnikom.
Tak zaczyna się tradycyjne świętowanie, które w Zagłębiu Miedziowym potrwa kilka tygodni. w tym czasie odbędzie się kilkanaście wielkich spotkań, nazywanych górniczymi karczmami piwnymi. Kobiety zatrudnione w górnictwie będą bawić się zaś na babskich combrach.
Karczmom towarzyszyć uroczystości pasowania na górników, pochody lisa majora, skoki przez skórę, nadawanie odznaczeń branżowych, górniczych szpad i kordzików. Każda karczma zasobna będzie w okolicznościowe kufle, wyrabiane co roku specjalnie na tę okazję. Największe uroczystości odbywają się co roku w Lubinie, w siedzibie KGHM Polska Miedź SA.