Nowy numer 28/2018 Archiwum

Barbórka zagrała!

Na terenie całego Zagłębia Miedziowego pierwsze dały znać o sobie górnicze orkiestry. Budziły mieszkańców radosnym: Dziś Barbórka!

To obyczaj znany w tym regionie od wielu lat. Z samego rana, czasami jeszcze w półmroku, górnicze orkiestry raźno i głośno maszerują ulicami miast, dając sygnał do rozpoczęcia Barbórki – wielkiego święta wszystkich górników.

Niektóre z nich ustawiały się pod domami i mieszkaniami sztygarów i dyrektorów kopalń, budząc skocznymi marszami całą okolicę. Nie było jednak ani jednego miejsca, gdzie ktoś brałby im za złe tą górniczą, grudniową pobudkę. Inne orkiestry asystowały w tym czasie w porannych uroczystościach składania kwiatów i palenia zniczy pod pomnikami poświęconymi górnikom.

Tak zaczyna się tradycyjne świętowanie, które w Zagłębiu Miedziowym potrwa kilka tygodni. w tym czasie odbędzie się kilkanaście wielkich spotkań, nazywanych górniczymi karczmami piwnymi. Kobiety zatrudnione w górnictwie będą bawić się zaś na babskich combrach.

Karczmom towarzyszyć uroczystości pasowania na górników, pochody lisa majora, skoki przez skórę, nadawanie odznaczeń branżowych, górniczych szpad i kordzików. Każda karczma zasobna będzie w okolicznościowe kufle, wyrabiane co roku specjalnie na tę okazję. Największe uroczystości odbywają się co roku w Lubinie, w siedzibie KGHM Polska Miedź SA.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma