Trzema dniami skupienia wokół najważniejszych tajemnic naszej Wiary katolickiej w połączeniu z Eucharystią, modlitwą uwielbienia i pogłębioną refleksją nad Słowem Bożym wspólnota parafii świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze oraz jej goście zakończyła ogłoszony przez Ojca Świętego Benedykta XVI Rok Wiary.
Uroczystości rozpoczęły się już w piątek, 22 listopada. Zaplanowane na trzy dni spotkania łączyła główna myśl swoistych rekolekcji: „Wierzę w…”. Piątkową naukę podczas Mszy świętej, której przewodniczył ks. Bogdan Żygadło, proboszcz parafii świętych Erazma i Pankracego, ksiądz Robert Bielawski poświęcił rozważaniu na temat „Kiedy Bóg przestaje być moim Ojcem”. Kapłan - przyrównując każdego człowieka do świątyni Boga - przestrzegł przed „targowaniem się” z diabłem poprzez dialog z pokusami.
W sobotę, 23 listopada, ks. Robert próbował odpowiedzieć na pytanie „Jak Bóg niszczy, aby budować” poświęcając swą homilię Osobie Ducha Świętego. W życiu każdego z nas są chwile, kiedy doświadczamy swego rodzaju ruiny naszych planów, marzeń, a nawet już zrealizowanej rzeczywistości.Bywa, że wówczas obrażamy się na Pana Boga, zapominając jednak, że każda Jego ingerencja w nasze życie jest podyktowana Miłością, a my – w naszym ludzkim ograniczeniu – nie zawsze dostrzegamy, jak niebezpieczną dla zbawienia duszy drogę życia wybraliśmy. Często dopiero po jakimś czasie przyznajemy Panu Bogu rację widząc niedorzeczność naszego postępowania.
Ks. Robert Bielawski mówi kazanie Konrad Przezdzięk W niedzielę, 24 listopada, w Uroczystość Chrystusa Król Wszechświata będącą kulminacją obchodów zakończenia Roku Wiary (i roku liturgicznego), wierni wysłuchali homilii zatytułowanej „Paradoksy mojego Boga”. Ksiądz Robert Bielawski przypomniał wszystkim, że nosimy godność Dzieci Bożych, książąt i księżniczek Chrystusa Króla, a tym samym jesteśmy królewskimi dziedzicami Nieba, czyli Królestwa Bożego. - Jak dbamy o nasze dziedzictwo, jak dbamy o nasze dusze, o nasze zbawienie? - zapytał kapłan podkreślając, że tak ogromne dziedzictwo otrzymaliśmy po prostu za nic, bez żadnych naszych zasług.
Zwracając uwagę na wyjątkowość chwili ksiądz Robert Bielawski zachęcił wiernych, aby jako książęta i księżniczki Chrystusa Króla, nie zrażali się porażkami, ale wpatrzeni w przykład Mistrza, podjęli decyzję o walce o Niebo dla siebie i bliźnich. Abyśmy jak Zbawiciel, który nawet wisząc w agonii na krzyżu, nawrócił św. Łotra, byli jej świadkami w każdej sytuacji. Byśmy - podobnie jak Setnik - mimo rozlicznych wątpliwości - uwierzyli mówiąc: On naprawdę jest Synem Bożym! By nasza Wiara rozpalała serca, co sprawi, że wszystkie gesty, w tym znak krzyża, nie będą jedynie rytualnym obyczajem, ale pełnym głębi świadectwem.
Rok Wiary w Bazylice Mniejszej świętych Erazma i Pankracego został uroczyście zamknięty podczas Mszy św. o godz. 18, którą sprawował ks. Łukasz Misiak. Przed Najświętszym Sakramentem odmówiono Akt Poświęcenia Rodzaju Ludzkiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Odśpiewano hymn „Ciebie Boga wysławiamy” jako dziękczynienie za miniony czas. Jako symbol szerzenia wiary w każdej sytuacji naszego życia, z Bazyliki uroczyście wyniesiono złożone tu przed rokiem Katechizm Kościoła Katolickiego i Dokumenty Sobory Watykańskiego II.
Na zakończenie Roku Wiary uroczyście wyniesiono księgę Pisma Świętego Konrad Przezdzięk Uzupełnieniem Triduum na zakończenie Roku Wiary była sobotnia modlitwa uwielbienia z prośbą o dary Ducha Świętego przed Panem Jezusem w hostii ukrytym prowadzona pod przewodnictwem księdza Tomasza Kołodzieja z Parafii Matki Bożej Miłosierdzia. Wspólną modlitwę z udziałem scholi z Parafii MBP oraz św. Wojciecha, zakończyło indywidualne błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.
Odbyła się też konferencja w ramach Jeleniogórskiej Szkoły Wiary. Ksiądz Robert Bielawski - na przykładzie mężczyzn i niewiast, bohaterów Starego i Nowego Testamentu wskazał na konkretne cechy rodzące się w człowieku wskutek wiary podkreślając, że - aby ich dostąpić - po prostu trzeba wierzyć nie tyle w Pana Boga, ile wierzyć Panu Bogu.