Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Ważny gest ekologów

Przeciwnicy budowy kopalni węgla brunatnego otrzymali zaproszenie na konferencję klimatyczną ONZ, która już za kilka dni odbędzie się w Warszawie.

Irena Rogowska, wójt gminy Lubin a za razem liderka Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie”,  została zaproszona do Warszawy na 19. Sesję Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych. Zaproszenie otrzymał też Tomasz Waśniewski ze Społecznego Komitetu "STOP odkrywce".

Zaproszenie wystosowali w imieniu Organizacji Narodów Zjednoczonych organizatorzy spotkania.

Wyjazd do Warszawy wiąże się z działaniami samorządowców ws. zablokowania budowy kopalni węgla brunatnego pomiędzy Legnicą a Lubinem.

Obrady mają być bowiem poświęcone nowemu porozumieniem ws. redukcji gazów cieplarnianych. Ich największym emitentem są elektrownie.opalane węglem brunatnym i kamiennym. Konferencji towarzyszyć będzie kilkadziesiąt imprez naukowych i kulturalnych: spotkań, seminariów oraz warsztatów dotyczących tematyki zmian klimatu i możliwości ograniczania ich skutków np. poprzez wycofanie się z planów budowy nowych odkrywkowych kopalni węgla brunatnego i ograniczenie spalania węgla.

W wydanym komunikacje Irena Rogowska nie ukrywa, że bardzo ją cieszy zauważenie ich inicjatywy. Ma również nadzieję, że w ten sposób uda się zablokować plany rządu ws. budowy kopalni.

Z zaproszenia do udziału w szczycie klimatycznym oczywiście skorzystam, traktuję je jako wyraz wielkiego uznania dla działań Ogólnopolskiej Koalicji przeciwników odkrywek w obronie praw człowieka i obywatela oraz kilkuletniej batalii mieszkańców naszego regionu o uszanowanie wyników prawomocnego referendum z 2009 r. Opowiedzieliśmy się wówczas przeciwko odkrywkowej eksploatacji węgla brunatnego, głosując na Nie.

Niestety władze naszego kraju ulegają bezpardonowym naciskom lobby energetyczno- węglowego i nie zamierzają jak na razie wycofać się z planów budowy nowych kopalni oraz opalanych węglem elektrowni - jednych z największych trucicieli w Europie! Mało tego z końcem roku grozi nam mieszkańcom gmin położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica” wprowadzenie przez Wojewodę Dolnośląskiego ochrony złoża skutkującego całkowitym zablokowaniem rozwoju naszych gmin.

Właśnie o tych problemach jako przewodnicząca Ogólnopolskiej Koalicji „Rozwój Tak - Odkrywki Nie” mam zamiar opowiedzieć w trakcie prezentacji raportu przygotowanego m.in. przezCEE Bankwatch Network zatytułowanego „Banking on Coal”. Bez ogródek przekażę międzynarodowej opinii publicznej przyczyny konfliktu i prawdziwe intencje polskich władz. Raport przygotowany CEE Bankwatch Network, który zaprezentowany zostanie 13 i 15 listopada zawiera m.in. obszerny opis zmagań naszej Koalicji z planowanymi odkrywkami w gminach Gubin i Brody (lubuskie), w Wielkopolsce oraz opis działań Koalicji w regionie legnickim takich jak wizyta Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego z maja br. oraz ustalenia raportu z misji śledczej w Polsce, która była następstwem Petycji jaką złożyłam w Parlamencie Europejskim w 2010 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy