Od 8 listopada za pomocą internetu można będzie poznać historię Jerzego Woźniaka, skazanego w 1948 r. na karę śmierci za odmówienie współpracy z bezpieką i wyjazdu do Londynu.
Po wojnie nie musiał wracać do Polski. Postanowił inaczej. Po wypełnieniu swojego zadania, w roku 1947 mógł wyjechać i wieść na Zachodzie spokojne życie. Zdecydował się jednak na pozostanie w kraju i dalszą walkę.
Gdy został aresztowany, zaproponowano mu współpracę z bezpieką i wyjazd do Londynu. Dwukrotnie odmówił. Takiego braku pokory władza ludowa nie wybaczała.
Woźniak usłyszał wyrok śmierci. Tylko dzięki zbiegowi okoliczności w roku 1949 karę śmierci zamieniono mu na dożywocie. Opuścił więzienie w roku 1956.
Jerzy Woźniak był jednym z wielu bohaterów, dziś nazywanych Żołnierzami Wyklętymi. Należał do pokolenia, które potrafiło dokonywać wyborów nie kierując się osobistym korzyściami, bezpieczeństwem, czy możliwością utraty życia.
Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” we Wrocławiu, przygotował multimedialny projekt pt. „Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych”. Pod adresem internetowym www.jerzywozniak.pl od 8 listopada wszyscy użytkownicy internetu będą mogli wyruszyć w wirtualną podróż po ścieżkach życia Jerzego Woźniaka.
Wyrok śmierci na Jerzego Woźniaka, wydany w 1948 roku Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"
Multimedialna wystawa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, jednak pomyślana jest tak, aby mogła służyć jako nowoczesna pomoc naukowa dla nauczycieli historii. Premierze wystawy będzie towarzyszył koncert rapera Tadeusza Polkowskiego oraz dyskusja o patriotyzmie młodych Polaków.
Projekt rozpocznie konferencja prasowa w III Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu przy ul. Składowej. – Wybór miejsca premiery nie jest przypadkowy – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”. – To szkoła, która od wielu lat z powodzeniem łączy wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych z poważnym traktowaniem zajęć z historii i wszechstronną edukacją humanistyczną – wyjaśnia Woźny.
„Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych” nie jest pierwszą multimedialną wystawą dostępna on-line, jaką przygotował ośrodek.
W jego dorobku są już ekspozycje o wrocławskim trenerze Władysławie Żmudzie (www.trenerzmuda.pl) i wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 r. (www.31sierpnia1982.pl). Niedawno odbyła się także premiera ekspozycji o Ewie Szumańskiej (www.mloda-lekarka.pl). Wystawa o Jerzym Woźniaku jest czwartą w zbiorach tej instytucji.
Jerzy Woźniak - urodzony w 1923 r., był aktywnym w trakcie wojny żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie współtworzył Zrzeszenie „Wolność i Niezawisłość”. Aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie, więzienie opuścił w listopadzie 1956 r. Ukończył rozpoczęte wcześniej studia medyczne i pracował we Wrocławiu jako lekarz.
Pozostawał autorytetem i mentorem pokolenia opozycji lat 80. Po 1989 r. współtworzył struktury kombatanckie AK i WiN. W roku 1997 został zastępcą kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a następnie jego kierownikiem. Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Zmarł 12 kwietnia 2012 r.