Nowy numer 3/2021 Archiwum

Nasze nekropolie... Rudawska perełka przejdź do galerii

Jest cicho, skromnie, nienachalnie. Po Bożemu.

Ten cmentarz, a raczej cmentarzyk, znajduje się na zboczu jednego ze wzgórz Rudaw Janowickich. Jest wciśnięty pomiędzy mur okalający kościół pw. Narodzenia NMP z końca XVI wieku. Wszystko w malutkiej wiosce Rędziny należącej do parafii Pisarzowice. Miejscowość leży na wysokości 740 m. n.p.m i znajdujący się tutaj cmentarz jest jednym z najwyżej położonych w naszej diecezji.

Na rędzińskiej nekropolii znajduje się zaledwie kilkadziesiąt grobów. Kilkanaście z nagrobków należy bądź należało do mieszkańców przedwojennego Wüsteröhrsdorf, jak nazywały się przed 1945 rokiem Rędziny. Przez kilka lat obecni mieszkańcy parafii remontowali kościółek.

Obiekt w końcu odrestaurowano siłami społecznego komitetu, a we wrześniu 2003 roku odprawiono w kościółku uroczystą Mszę z udziałem m. in. dawnych mieszkańców Rędzin, zamieszkałych miejscowość przed 1939 r.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Dyskusja zakończona.

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Specjalne Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 3/2021

24 stycznia 2021

Komu warto wierzyć?

Ktoś lubi zapach świeżego druku – książki albo gazety? Nie wiem, czy to dobre miejsce na tego typu wyznania, ale przyznam się, że lubię... wąchać książki. Takie świeże, jeszcze przez nikogo nie otwarte. Zapach gazet też lubiłem wdychać, ale wiadomo... to jeszcze mniej bezpieczne, a w dobie koronawirusa lepiej o tym nawet nie myśleć.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie... Pobieranie...

Tylko w Gościu