Nowy numer 33/2018 Archiwum

Nasze nekropolie... Rudawska perełka przejdź do galerii

Jest cicho, skromnie, nienachalnie. Po Bożemu.

Ten cmentarz, a raczej cmentarzyk, znajduje się na zboczu jednego ze wzgórz Rudaw Janowickich. Jest wciśnięty pomiędzy mur okalający kościół pw. Narodzenia NMP z końca XVI wieku. Wszystko w malutkiej wiosce Rędziny należącej do parafii Pisarzowice. Miejscowość leży na wysokości 740 m. n.p.m i znajdujący się tutaj cmentarz jest jednym z najwyżej położonych w naszej diecezji.

Na rędzińskiej nekropolii znajduje się zaledwie kilkadziesiąt grobów. Kilkanaście z nagrobków należy bądź należało do mieszkańców przedwojennego Wüsteröhrsdorf, jak nazywały się przed 1945 rokiem Rędziny. Przez kilka lat obecni mieszkańcy parafii remontowali kościółek.

Obiekt w końcu odrestaurowano siłami społecznego komitetu, a we wrześniu 2003 roku odprawiono w kościółku uroczystą Mszę z udziałem m. in. dawnych mieszkańców Rędzin, zamieszkałych miejscowość przed 1939 r.

 

« 1 »
oceń artykuł

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Specjalne

Najnowszy numer

Nowy numer 33/2018

Dziś

ks. Adam Pawlaszczyk ks. Adam Pawlaszczyk

Ja w tle

Występowanie jako typowy Jan Kowalski po tym, jak założyło się koloratkę, w ogóle już nie działa.

Więcej w Artykuł

Zapraszamy

Brak dostępnych wydarzeń.

Pobieranie...

Tylko w Gościu