Nowy numer 46/2019 Archiwum

Komuna nie umiera nigdy!

Łatwiej dojść do Ziemi Obiecanej niż usunąć legnicki pomnik.

Gdy umierał Stalin, pomnik już stał. Gdy odchodził Gomułka, na pomniku siadała pierwsza patyna. Stał, gdy z taśmy zjeżdżał pierwszy fiat 126p i gdy zjeżdżał ostatni. Gdy gen. Wojciech Jaruzelski ogłaszał stan wojenny i gdy Joanna Szczepkowska ogłaszała w Telewizji Polskiej iż "4 czerwca 1989 roku skończył się w Polsce komunizm". Stoi nadal, choć komuny w Polsce nie ma od ćwierćwiecza.

Stał i stoi. Może po prostu on jest taki piękny? A może wartościowy i "odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa"? Może jest symbolem patriotyzmu i naszego narodu? Na wszystkie te pytania odpowiedź jest jedna - nie.

To dlaczego nadal w Legnicy, w jej centralnym punkcie, pomiędzy urzędem miasta, katedrą a urzędem powiatowym stoi pomnik "Wdzięczności Armii Radzieckiej"?

Cynicznie mogę napisać, że jako dziennikarz cieszę się, że nie ma odpowiedzi na to pytanie. Za tydzień, miesiąc i za rok nadal będę mógł chodzić pod pomnik na konferencje prasowe, pisać artykuły i zarabiać wierszówkę. Łatwa kasa? Nie do końca.

Jest mi bowiem coraz bardziej wstyd, że przynajmniej raz w miesiącu muszę poświęcić cenne miejsce na kolejną informację, że ktoś protestuje ws. pomnika. I znowu. I znowu. Wiem, że w pewnym momencie czytelnik otwierając "Gościa Legnickiego" zada sobie pytanie: czy znowu będzie o pomniku? Co mnie mieszkańca Bogatyni, Jeleniej Góry czy Lubawki obchodzi jakiś pomnik w Legnicy?

Bez zbędnej ideologii powiem tak: "komuna" nie umarła. Ona żyje w nas. Wszystkich. A pomnik jest tylko papierkiem lakmusowym, który sprawia, że musi się ona ujawniać. Musi zmienić się pokolenie, na takie, które nie będzie widziało w takim głupim pomniku kapitału politycznego.

Izraelici szli do Ziemi Obiecanej 40 lat po to, by wymarło pokolenie, które zwątpiło w Pana. My żyjemy dopiero 25 lat od zmiany systemu politycznego. Może więc i my musimy poczekać na zmiany jeszcze 15 lat?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama