Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Archiwum prawdę ci powie

Wśród legniczan krążyły opowieści o tym, jak bardzo zdewastowane miasto zostawili po sobie żołnierze i ich rodziny. Jak to faktycznie wyglądało?

Czy dewastacje były dziełem tylko jednej ze stron? Czy fotografowano najbardziej drastyczne „przypadki”, pozostawiając na przyszłość jednostronny przekaz?

Na te i inne tego typu pytania stara się znaleźć odpowiedź Jarosław Bednarek, pracownik Archiwum Państwowego w Legnicy, autor wirtualnej wycieczki po opuszczonych przez radzieckie wojska dzielnicach miasta.

Zatytułował ją "Koniec Małej Moskwy. Proces wycofywania wojsk Federacji Rosyjskiej z Legnicy, zwalniane obiekty oraz ich stan obecny".

Na stronie wystawy można przeczytać m.in., że "Zgodnie z dwustronnymi ustaleniami, mieszkania i domy zajmowane przez Rosjan miały być wyremontowane przed przekazaniem stronie polskiej". "Szybko jednak zarzucono te wytyczne, a Rosjanie, starając się jak najszybciej opuścić miasto, nie dbali o stan obiektów. Ich stan był często dodatkowo pogorszony przez demontaż i sprzedaż wszelkiego wewnętrznego wyposażenia", czytamy w opisie wystawy.

Wystawę "Koniec Małej Moskwy. Proces wycofywania wojsk Federacji Rosyjskiej z Legnicy, zwalniane obiekty oraz ich stan obecny", opracowaną na podstawie materiałów archiwalnych z zasobów Archiwum Państwowego w Legnicy, można znaleźć TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma