„Uwaga! Choroba zakaźna. Wstęp wzbroniony!”. Epidemia czarnej ospy we Wrocławiu w 1963 r. To tytuł plenerowej wystawy, która do 19 sierpnia będzie prezentowana na wrocławskim Rynku obok pręgierza.
Epidemia ospy prawdziwej (Variola vera), nazywanej też czarną ospą, wybuchła we Wrocławiu latem 1963 r.
– Była to jedna z największych powojennych epidemii ospy prawdziwej w Europie i ostatnia w Polsce. Liczba osób chorych na ospę lub podejrzanych o tę chorobę wyniosła wówczas 115 osób, a dla siedmiu była bezpośrednią przyczyną śmierci – mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy wrocławskiego Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, współorganizatora wystawy.
– W samym tylko Wrocławiu ze szczepień przeciwospowych skorzystało wtedy prawie pół miliona osób, a miasto na czas walki z chorobą zostało odcięte od reszty kraju kordonem sanitarnym. Było to wydarzenie w powojennej Polsce bez precedensu, a jego skutki miały znaczenie dla wszystkich Polaków.
Prezentowany na wystawie materiał ikonograficzny pochodzi z zasobu Archiwum Państwowego we Wrocławiu. Na planszach zobaczyć można fotografie dokumentujące próby walki z chorobą oraz sceny z życia codziennego w zamkniętym mieście.
Szczególnie interesujące są fotografie uwieczniające przebieg akcji profilaktycznej zwanej akcją „VV” lub „O”, jej uczestników i bohaterów. Zwiedzający wystawę mogą pobrać specjalny kod QR, dzięki któremu na swoje urządzenia mobilne otrzymają specjalną przepustkę na wystawę – taką, jaka latem 1963 r. upoważniała do wjazdu na teren zakażonego ospą Wrocławia.
Ekspozycja jest wspólnym projektem Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”, Archiwum Państwowego we Wrocławiu oraz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Autorami wystawy są dr Grażyna Trzaskowska oraz dr Jarosław Maliniak, a graficznie opracował ją Paweł Biskupski.