Kilkaset osób przybyło na doroczną modlitwę do kaplicy górującej nad Sosnówką.
W Sosnówce Górnej, na terenie domu wczasowego "Lubuszanin" zorganizowano XVI edycję festynu na rzecz ratowania kaplicy św. Anny na stoku Grabowca oraz innych zabytków w Sosnówce. Obok loterii, koncertów i zabaw nie zabrakło czasu na Eucharystię.
Tę odprawili miejscowi księża z ks. Robertem Kociołą, proboszczem z par. NSPJ w Sosnówce. Wśród odprawiających był ks. dr Piotr Góźdź, prefekt Wyższego Seminarium Duchownego w Legnicy. Przewodniczył on Mszy świętej oraz wygłosił kazanie. Zwracał w nim uwagę na wartość rodziny w obecnych czasach. Wskazywał na związek kultu św. Anny i św. Joachima ze świętością i czcią, jaką odbierała już od najwcześniejszych lat chrześcijaństwa ich córka - Maryja.
- Widzimy nawet dzisiaj, że wielcy i święci ludzie mają wielkich i świętych rodziców. To nie przypadek, ponieważ ktoś musi pokazywać dzieciom, jak żyć. Tak samo było zapewne ze św. Anną i św. Joachimem. Znamy przykłady, gdy nowo narodzone dziecko otrzymuje imię po dziadkach. To piękny zwyczaj ukazujący szacunek, jakim darzeni są dziadkowie - mówił kaznodzieja.
Kaplica św. Anny znajduje się na stoku Grabowca, na wysokości ok. 668 m n.p.m. Jest to miejsce, które już przez Słowian było uznawane za cudowne i magiczne. Wiązało się to zapewne ze źródłem obok kaplicy. Według średniowiecznych kronik miało ono właściwości lecznicze. Źródło tak naprawdę wybija dokładnie pod ołtarzem głównym a dopiero kanałem woda jest odprowadzana na zewnątrz kaplicy. Lecznicze właściwości wody są związane z zawartością radonu, gazu szlachetnego, który w niewielkich ilościach ma właściwości moczopędne, przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.
Pierwsza świątynia chrześcijaństwa powstała tutaj prawdopodobnie już w XII wieku. Obecna jest datowana na lata 1718-1719. Ma wymiar 10 x 14 metrów, a grubość murów dochodzi do 1,7 m! Budynek niszczał od czasów II wojny światowej aż do przełomu wieków XX i XXI. W 1998 roku zawiązał się Społeczny Komitet Odbudowy Kaplicy św. Anny, który stoi za wszystkimi edycjami wspomnianego festynu. Dzięki zaangażowaniu członków udało się nie tylko odremontować kaplicę ale i stworzyć tradycję odpustów i festynów z okazji wspomnienia św. Anny.