Gość Katowicki 29/2018 Archiwum

Żniwa bez wypadków? To możliwe.

Latem rośnie liczba wypadków w gospodarstwach rolnych. Pracownicy legnickiego oddziału KRUS, jak co roku przypominają rolnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

- Po długiej zimie i zimnej wiośnie, rolnicy mają nadzieję, że chociaż w lecie pogoda będzie im sprzyjać, aby zdążyli zmagazynować plony. Dlatego podczas pracy, będzie towarzyszył im stres i pośpiech, czasami związany z usterkami maszyn rolniczych – mówi Elżbieta Kiełbasa, starszy inspektor d/s prewencji z Placówki Terenowej Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Legnicy.

- Rolnicy zaabsorbowani pracą, często nie dostrzegają zagrożeń, jakie występują podczas wykonywania prac w gospodarstwach rolnych. A przecież statystyki nadal pokazują, że wypadki w rolnictwie zdarzają się ponad dwa razy częściej niż w innych działach gospodarki, a wypadki śmiertelne - trzy do czterech razy częściej - podkreśla.

Zdaniem pracownicy KRUS te dramatyczne statystyki mogłyby by wyglądać inaczej. Wystarczy przestrzeganie elementarnych zasad bezpiecznej pracy z dozą wyobraźni i poczuciem odpowiedzialności za siebie i innych, zwłaszcza tych najmłodszych.

– Najważniejsze jest to, aby umieć przewidywać zagrożenia. Jak pokazują statystyki wypadkowe z ubiegłych lat, odpowiednia ocena zagrożeń jest dużą sztuką, a w tak skomplikowanym środowisku pracy, jakim jest gospodarstwo rolne jest to szczególnie trudne, ale i też nie niemożliwe – uważa Elżbieta Kiełbasa. Dlatego pracownicy KRUS w Legnicy systematycznie spotykają się z rolnikami.

Wkrótce na pola w całej diecezji legnickiej wyjedzie ogromna ilość rolniczego sprzętu. Umiejętne obchodzenie się z nim może zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy   Wkrótce na pola w całej diecezji legnickiej wyjedzie ogromna ilość rolniczego sprzętu. Umiejętne obchodzenie się z nim może zmniejszyć liczbę wypadków przy pracy Roman Tomczak GN

– W rozmowach prowadzonych z rolnikami, często słyszę argumentację: „przecież tyle lat chodziłem po tym podwórku i nigdy nie potknąłem się na tych nierównościach, nie poślizgnąłem się na grząskim podłożu, aż do teraz”, „ tyle razy schodziłem po zaczepie przyczepy, kto by pomyślał, że mogę spaść”.

Takie przykłady można mnożyć, dlatego należy pamiętać, że nie wszystkie nabyte przyzwyczajenia w wykonywaniu pracy są bezpieczne – mówi.

Mimo tych spotkań i zakrojonych na szeroką skalę akcji profilaktycznych, każdego roku na terenie podległym placówkom terenowym KRUS w Legnicy i Jeleniej Górze dochodzi do wypadków.

– Wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę, że jedynymi osobami, które mają wpływ na poprawę warunków pracy w rolnictwie są sami rolnicy. Jeżeli to zrozumieją, wszyscy zauważymy zmniejszenie liczby wypadków - zapewnia legnicka inspektor KRUS.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma