Genialne, przepiękne, kunsztowne, niespotykane - to tylko część określeń opisujących kościół w Legnickim Polu, jakie padły z ust ks. Stanisława Szupieńki, diecezjalnego konserwatora zabytków, w czasie Nocy Kościołów w tej miejscowości.
Wielka dolnośląska (i częściowo ukraińska) inicjatywa pod znakiem Nocy Kościołów dotarła też do diecezji legnickiej. Pierwsze spotkanie z kościołami w naszej diecezji rozpoczęło się w Legnickim Polu wykładem ks. Stanisława Szupieńki, diecezjalnego konserwatora zabytków.
Tematem prelekcji było bogactwo formy, kształtu i idei świątyni pw. Podwyższenia Krzyża Świętego i św. Jadwigi w Legnickim Polu.
- Jest to, jak piszą jego biografowie, najbardziej kunsztowne dzieło czeskiego geniusza doby baroku Kiliana Ignacego Dientzenhofera. Stworzył on bardzo dużo przeróżnych budowli, jednak pomysł, ekspresja i kunszt tego dzieła nigdy się już powtórzył - rozpoczął diecezjalny konserwator zbytków.
Ideą budowy w Legnickim Polu tak kunsztownego kościoła była potrzeba podkreślenia kultu relikwii Krzyża Świętego, jaki panował tutaj od średniowiecza.
Ks. Stanisław Szupieńko
Jędrzej Rams /GN
- Piękno, które panuje wewnątrz kościoła, zapowiada już jego fasada, tzw. mówiąca fasada. Wieńczy ją krzyż, sugerujący jego kult. Są tam figury świętych, w tym szczególne miejsce zajmuje postać św. Jadwigi. Patrząc na wieżę, zobaczymy coś absolutnie wyjątkowego. Hełmy wieży są w kształcie książęcych mitr zwieńczonych krzyżem. Jedna z nich symbolizuje księcia Henryka II Pobożnego, a druga jego matkę św. Jadwigę - mówił ks. Stanisław Szupieńko.
Kapłan opowiedział też ciekawostki o powstawaniu świątyni, dlaczego architekt zastosował w konstrukcji praktycznie same owale, jak długo trwało malowanie głównego plafonu czy też jaka jest wartość poszczególnych obrazów, w tym tego, który przedstawia św. Wojciecha na Zielonej Górze. To on reprezentował Legnickie Pole w czasie wielkiej wystawy, która kilka lat temu odbywała się w Pradze pod hasłem "Śląsk - perła w Koronie Czeskiej".
- Uważam, że nasza świątynia zasługuje na uczestniczenie w inicjatywie Noce Kościołów. Widzę też, że od kilku lat wzrasta zainteresowanie naszym kościołem, również pod kątem duchowym. Przybywa do nas coraz więcej pielgrzymek. Niedługo odbędzie się pielgrzymka służb mundurowych z diecezji legnickiej, a w sierpniu, już po raz drugi, Spotkanie Młodych. Są organizowane nocne pielgrzymki pokutne i epilog Pieszej Pielgrzymki Legnickiej. Warto powiedzieć, że jeśli chodzi o remonty, też powoli ruszamy z miejsca - mówi ks. Włodzimierz Gucwa, proboszcz parafii w Legnickim Polu.
Zwieńczeniem Nocy Kościołów w Legnickim Polu był koncert chóru kameralnego AXION pod dyrekcją dr. hab. Jarosława Lewków.