Uroczystości rocznicowe w Ośrodku Szkoleń Specjalistycznych SG zainaugurowała Msza św. Podczas uroczystości na placu apelowym piosenkę o strażnicy zaśpiewała wicewojewoda dolnośląska.
Eucharystii przewodniczyli kapelani – ks. ppłk SG rez. Mieczysław Jackowiak oraz ks. ppor. SG Jarosław Nowak. Podczas homilii ks. kapelan Jarosław Nowak zwrócił uwagę, że maksyma „Bóg, Honor i Ojczyzna” to trzy wartości, które znajdują się u podstaw służby funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej.
W południe w komendzie Ośrodka odbył się uroczysty apel. W obecności wielu gości funkcjonariusze i pracownicy Ośrodka otrzymali medale, odznaczenia, wyróżnienia i awanse na kolejne stopnie służbowe. Złoty medal Za Długoletnią Służbę, nadany przez Prezydenta RP, odebrał Józef Zdziarski. Medal wręczyła Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski.
Minister Spraw Wewnętrznych nadał Brązowy Medal za Zasługi dla Straży Granicznej ppłk. SG Markowi Woszczatyńskiemu, mjr. SG Ryszardowi Smalarze oraz mjr. SG Ewie Zajączkowskiej-Sukacz. Komendant Główny wyróżnił odznaką Straży Granicznej mjr SG Anetę Wieczorek oraz ppor. SG Macieja Ziałę.
W szeregach pograniczników wysokie funkcje pełnią kobiety Roman Tomczak /GN
Awanse na kolejne stopnie służbowe otrzymało w korpusie oficerów sześciu funkcjonariuszy Ośrodka, a trzech strażników granicznych awansowało na kolejne stopnie w korpusie chorążych. Komendant Ośrodka awansował w korpusie podoficerów jednego funkcjonariusza na wyższy stopień służbowy.
Na wniosek komendanta Ośrodka za wysokie wyniki uzyskane w trakcie egzaminów podsumowujących szkolenie podstawowe, komendanci Nadbużańskiego i Bieszczadzkiego Oddziału SG mianowali na stopień starszego szeregowego 12 funkcjonariuszy służby przygotowawczej.
Ciepłe słowa skierowała do kadry i pracowników Ośrodka Ewa Mańkowska, wicewojewoda dolnośląski. Niespodzianką było odśpiewanie przez panią wicewojewodę bliskiej wszystkim funkcjonariuszom w zielonych otokach piosenki „Na strażnicy”.
W minionym roku w szkoleniach przygotowanych i przeprowadzonych przez kadrę OSS w Lubaniu było ponad 5 tys. osób. Większość stanowili funkcjonariusze i pracownicy SG. Mury szkoły odwiedzili także funkcjonariusze policji, Służby Celnej, żołnierze Żandarmerii Wojskowej i pracownicy urzędów wojewódzkich.
W ramach przedsięwzięć realizowanych pod egidą Agencji Frontex w szkoleniach brali także udział międzynarodowi eksperci z zarządzania granicami zewnętrznymi Unii Europejskiej.