Srebrne gąski Polskiej Miedzi

KGHM Polska Miedź S.A. wyprodukowała w ubiegłym roku 1,2 tys. ton srebra (o 1 proc. więcej niż w roku 2011) i tym samym utrzymała pozycję światowego lidera w produkcji tego szlachetnego metalu.

Tak wysoki poziom produkcji dał spółce po raz kolejny pierwsze miejsce w rankingu Word Silver Survey, przeprowadzanym przez Reuters GFMS. W tym samym zestawieniu Polska utrzymała szóstą pozycję wyprzedzając m.in. Chile – światowego potentata w wydobyciu metali. Czołówka światowych producentów srebra pozostała bez zmian. KGHM utrzymał pozycję lidera przed australijskim BHP Billiton i meksykańskim Fresnillo.

Warto zauważyć, że KGHM jako jedyny podmiot podlegający analizie zdołał zwiększyć produkcję – zarówno w porównaniu z bezpośrednimi rywalami jak i w grupie spółek wydobywczych, dla których srebro jest produktem ubocznym przy produkcji innych metali, takich jak miedź czy cynk.  

KGHM produkuje srebro o zawartości powyżej 99,99 proc. Ag w postaci sztabek (gąsek) oraz granulatu. Srebro w postaci gąsek zarejestrowane pod marką KGHM HG, posiada certyfikaty „Dobrej Dostawy”, wystawione przez London Bullion Market Association i Dubai Multi Commodities Centre. Znajduje się także na „Oficjalnej Liście Zatwierdzonych Rafinerii i Marek” giełdy COMEX w Nowym Jorku. Głównymi odbiorcami srebra produkowanego przez KGHM są Wielka Brytania, USA i Belgia.

Srebrne gąski Polskiej Miedzi   Oprócz miedzi i srebra, w hutach należących do KGHM pozyskuje się m. in. złoto, ołów i cynk Roman Tomczak /GN

Srebro jest metalem szlachetnym o zastosowaniu głównie przemysłowym m.in. w jubilerstwie, przemyśle elektronicznym i fotograficznym.

W ostatnim czasie w większym zakresie wykorzystuje się bakteriobójcze właściwości kruszcu w branży leczniczej oraz przy produkcji sprzętu AGD. Ze względu na ogólnoświatową tendencję pozyskiwania energii z tzw. źródeł odnawialnych, wzrosło znaczenie srebra jako surowca wykorzystywanego przy produkcji paneli słonecznych.

Od 2006 r. rozwinął się także inwestycyjny segment popytu na srebro, które traktowane jest jako tańsza alternatywa dla złota.

Inwestorzy, wykorzystując powiązanie kursów cen obu metali, znacząco zwiększyli w ostatnim czasie swoje zapasy srebra, zarówno za pośrednictwem dokonujących hurtowo zakupów funduszy ETF (exchange traded fund) jak i bezpośrednio kupując srebrne sztaby, monety i medaliony.

Srebro cieszyło się szczególnym zainteresowaniem inwestorów w pierwszym kwartale tego roku. Spadki cen uruchomiły wtedy duży popyt detaliczny, który doprowadził do braków w magazynach mennic w USA, Australii czy Dubaju. Udział srebra w przychodach KGHM w roku 2012 wyniósł 4 301 mln zł, czyli prawie 21 proc.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..