Bruksela zbada zarzuty przeciwników odkrywki

Przedstawiciel Komsiji Petycji odwiedzi tereny zagrożone budową kopalni węgla brunatnego.

Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego potwierdziła termin wizyty na terenie gmin zagrożonych planami budowy odkrywkowej kopalni węgla brunatnego na złożu „Legnica”. W regionie Legnicy i Lubina przedstawiciele władz Unii Europejskiej pojawią się 30 i 31 maja. Będzie to tzw. wizyta rozpoznawcza. Jak informuje Janusz Łucki, rzecznik prasowy gminy wiejskiej Lubin, w programie misji Parlamentu Europejskiego znajdą się m.in. spotkania z władzami samorządowymi, członkami Koalicji „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, ekspertami oraz mieszkańcami zagrożonych odkrywką gmin (Wrocław - European Parliament Information Office), a także wizytacja terenów położonych na złożu węgla brunatnego „Legnica”.

Wizyta przedstawicieli Komisji Petycji to efekt skargi, jaką złożyli do Parlamentu Europejskiego liderzy inicjatywy „Rozwój TAK - Odkrywki NIE”, samorządowcy oraz mieszkańcy gmin Ruja, Lubin, Kunice, Miłkowice, Ścinawa oraz Prochowice. W lutym 2010 roku poskarżyli się Komisji, że rząd polski nie podjął z nimi rozmów na temat przyszłości złoża węgla brunatnego i wprowadził ochronę złóż. Wszystko pomimo referendum, w którym 95 proc. mieszkańców wspomnianych gmin opowiedziało się przeciwko budowie kopalni.

Obecnie protestujący są po pierwszych rozmowach z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki, jednak jak określa to Janusz Łucki, „rozmowy z MG niczym jeszcze nie zaowocowały – żadnych obiecanych konsultacji, żadnych zmian w polityce energetycznej czy wizyty przedstawicieli rządu (mimo licznych zaproszeń) w zagrożonych odkrywkami gminach jeszcze nie było”. Przeciwnicy wskazują, że ciągle należy walczyć o zakaz odkrywki w tym miejscu. Są oczywiście pozytywne sygnały, chociażby w postaci zawarcia w Strategii Rozwoju Województwa Dolnośląskiego do roku 2020 zakazu odkrywki. Ciągle jednak obowiązuje rządowy dokument Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. czy Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju (KPZK), w którym złoże „Legnica” figuruje jako miejsce budowy kopalni.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..